Gå til innhold
Arkivverket
Gjest Ellen Tangen

[#28750] Adopsjon

Recommended Posts

Gjest Ellen Tangen

Min far er adoptivbarn, hvor lang tid må det gå før jeg kan få navnet på hans biologiske foreldre?

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest Yngve Nedrebø

Dersom han er i live, vil han selv kunne få opplysninger ved å henvende seg til det organ (Fylkesmann/Adopsjonskontoret) som stod for adopsjonen. For andre er sperregrensen for adopsjonsopplysninger ('sterk adopsjon') 100 år.Dersom det er snakk om en 'svak' adopsjon (der båndene til biologiske foreldre ikke ble brutt, noe som før 1935 var eneste mulighet, og 1936-1956 en av to muligheter), vil opplysningene lettere kunne finnes.

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest Arild Kompelien

Kjenner til en adopsjonssak ca. 1947, der den adopterte kjenner navnet på foreldrene (og har møtt begge), og han ønsker fødselsattest der begge foreldrene blir oppgitt. Ved henvendelse til prestekontoret får han ikke oppgitt de biologiske foreldrene, bare adoptivforeldrene. Selv om faren erkjente farskapet en gang på 1970-tallet, tror den adopterte at faren ikke tok på seg farskapet i 1947, men bare er blitt oppgitt som far av mora. I slike tilfeller gjelder kanskje 100-årsregelen også for den adopterte?

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest Yngve Nedrebø

Lov om adopsjon er å finne her: http://www.lovdata.no/all/nl-19860228-008.htmlDen adopterte har etter denne loven 'krav på' å få vite hvem som er de biologiske foreldrene:'§ 12. Adoptivforeldre skal så snart som tilrådelig fortelle adoptivbarnet at det er adoptert. Fra barnet er 18 år har det krav på å få opplyst fra departementet hvem de opprinnelige foreldre er.'

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest Arnfrid Mæland

Hei,Den adopterte (sterk adopsjon) ønsker ikke å få vite hvem de biologiske foreldrene er. Hva skjer når den adopterte dør? Kan da vedkommendes barn (evt barnebarn) da få vite dette før det er gått 100 år fra adopsjonen?Mvh Arnfrid

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest Yngve Nedrebø

Jeg har fått referert noen avgjørelser i slike spørsmål, og de har gått ut på at barn/barnebarn må vente til 100-årsfristen er ute.

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest lindis rokstad

Hei Ellen.Jeg har tidligere jobbet med en sånn sak med resultat. Vil du vite mer send en mail til:lindis@arthills.no.

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest MayBritt Widén

Hei Yngve Leste ditt svar om starke og 'svake' adopsjoner. Hvordan kan man få vite sånt, tenker på alle som leter febrilt etter sine sösken. Vennlig hilsen MayBritt

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest Yngve Nedrebø

Den norske adopsjonsloven er klar: Den bortadopterte har rett til å få opplysninger, men ingen andre, verken biologiske foreldre eller biologiske søsken, har noen rettigheter i forhold til informasjon om adopsjonen.'Svake' adopsjoner var enerådende fram til 1935, var mulig fram til lovendring i 1957, men ikke seinere.

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest MayBritt Widén

Hei igjen Yngve Mener du at om man har eventulle sösken född för 1957 så kan man få vite det? Om det nå skulle vise seg väre en svak adopsjon. Hvordan kan man da undersöke det? MayBritt

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Gjest Ellen Tangen

Jeg fant min fars biologiske foreldre i skanna kikebok og skanna fødselsregister. Min far var født i 1919 0g døde i 1991. Ellen Tangen

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    Ingen innloggede medlemmer aktive

×

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.