Jump to content
Arkivverket

Joachim Steffensen (f.1924)


Isak Feste

Recommended Posts

Hei. Jeg søker etter mer informasjon om min oldefar Joachim Steffensen (født. 12. April 1924). Han satt fengslet ved Bergen kretsfengsel, Ulven og Vollan i årene 1942-1943. Jeg har gravd i diverse arkiv, og funnet navnet hans i flere fangeregistre ved hjelp av flinke folk her inne på forumet tidligere. (Link til tidligere poster: https://forum.arkivverket.no/topic/316015-far-og-s%C3%B8nn-joakim-steffensen-f1888-og-joachim-steffensen-f1924-satt-begge-i-fangenskap-under-krigen/#comment-2494540

https://forum.arkivverket.no/topic/266067-joachim-steffensen-norsk-krigsfange-under-krigen/#comment-2224287)

 

Jeg har nylig lagt merke til at flere av hans fangekort var merket med “IV A", noe som ifølge denne linken ga uttrykk for at han var kommunist. Er det noen her som kan si mer om hva denne merkingen betydde, samt hva typiske årsaker til arrestasjon med denne merkingen var? 

 

Jeg håper at det er noen der ute som kan hjelpe meg med å finne mer informasjon om min oldefar, samt stedene han satt fanget, og kan hjelpe meg med å tyde de ulike fangekortene hans.


 

Legger ved nyttige lenker:

https://www.fanger.no/persons/13763

https://media.digitalarkivet.no/view/108844/471

https://media.digitalarkivet.no/view/113730/20

https://drive.google.com/file/d/1aRE-aMJP-xjQoOJmzaXhEaUBvTyj9ky5/view?usp=sharing (Bergen kretsfengsel)

https://media.digitalarkivet.no/view/113837/173   (Vollan)

 

Link to comment
Share on other sites

Jeg har nå funnet ut at han ble arrestert sammen med sin venn Bjarne Sjursen. Er det noen som kan hjelpe meg å finne mer info på han? Ser han står oppført på fanger.no han også.

Link to comment
Share on other sites

24 minutter siden, Frank Marton Pedersen skrev:

Denne var litt interessant. På dette fotografiet av en avgangsklasse på Rothaugen skole i 1938 er både Joachim Steffensen og kameraten Bjarne Sjursen avbildet:

 

Bergensavisen, fredag 27. juni 2008 (nb.no)

Det var der jeg fant navnet til Bjarne! Visste at han hadde gjort noe sammen med en kamerat, men fant ikke ut at det var han før jeg så det bildet!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.