Gå til innhold
Nasjonalarkivet

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Vi kan sjekke søkestrengen, men vi har dessverre ikke nok ressurser til alle utviklingsoppgavene som er høyt prioritert.
  3. Hei og hjertelig takk Even! Ikke rart jeg hadde problemer da også du syntes noe var vrient her. Jeg tolker det du har kommet frem til slik at Truls Leegaard ble savnet under slaget på Lier 18.april 1808. Truls var tatt til fange og kom tilbake fra svensk fangenskap 26.april 1809, og at han da gikk inn i sin stilling som Sergeant i Vingerske kompani. Mvh Terje Eriksen
  4. Nasjonalarkivet - Stian Myrabø Løkeberg

    Skifteprotokoll nr. 4, 1722-35 for Indre Sogn

    Dette arkivstykket er ikke digitalt tilgjengelig. Det befinner seg fysisk på Nasjonalarkivet, Bergen, så dersom du ønsker å studere materialet, kan du se det på lesesalen. Gjelder det et konkret oppslag, kan du sende oss en henvendelse ved å bruke dette kontaktskjemaet, men vær oppmerksom på at Nasjonalarkivet har begrensede ressurser til å gjøre oppslag i fritt tilgjengelig materiale.
  5. Today
  6. Ole christian Torstrup

    John Gabrielsen Grude

    Tusen takk for all hjelp igjen
  7. Roy-Petter Askim

    John Gabrielsen Grude

    Det er nok denne jeg mente å legge ved 1857 Viet: https://www.digitalarkivet.no/view/327/pv00000006951953
  8. Ja, kjenner til vielsen, men takk likevel. Denne Jørgen var en mangslungen kar. Jeg holder på å skrive litt om han på si og det finnes mye informasjon om han. Men jeg skulle likt å visst mer om hans tid som utkommandert soldat.
  9. Matthias Kolberg

    Trondalen i Onsøy

    I 1910 ligger Trondalen under Nedre Åle. Er det grunn til å tro det var annerledes i 1615? https://www.digitalarkivet.no/census/rural-residence/bf01036357001685
  10. Vielsen 26.7.1789, øverst til venstre kjenner du vel Ministerialprotokoller, klokkerbøker og fødselsregistre - Møre og Romsdal, AV/SAT-A-1454/578/L0902: Ministerialbok nr. 578A01, 1772-1819, s. 212-213 Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20070913630325
  11. Hvis jeg går til Detaljert personsøk hos Digitalarkivet, så kan jeg velge kategori "Kirkebøker - Konfirmerte" og rolle "far". Da får jeg ingen treff for perioden 1910 - 1920, men jeg får treff for tidligere perioder der konfirmasjonene er transkribert. Og da får jeg kun treff for konfirmasjonshandlinger. Burde ikke søket i Histreg gi de samme treffene? Mistenker derfor at det er en feil i søkestrengen.
  12. Ole christian Torstrup

    John Gabrielsen Grude

    Dette er vel en annen? Takk for Kristine sin død
  13. Det har du faktisk helt rett i. Ikke mange som vet at disse bokstavene faktisk angir hvilken kildetype det er snakk om.
  14. Johan Stenslie

    Tydning av Mons Pedersens dødsårsak (1849)

    Det gir mening. Tusen takk!
  15. Ivar S. Ertesvåg

    Tydning av Mons Pedersens dødsårsak (1849)

    eg les det som "Nærvefeber"
  16. Ivar S. Ertesvåg

    Trenger hjelp til tyding av dedikasjon

    klipper, limer og justerer: "Astronom Hans Jelstrup med takk for foredrag i Oslo Venstrekvinnelag 11. desember 1950 frå Anne Ødegaard"
  17. Men du kan se hvilken type hendelse det er. PD vs. PK.
  18. Jeg setter stor pris på hjelp til å transkribere Mons Pedersens dødsårsak. Nr. 46: https://nye.digitalarkivet.no/source/8416/parish/be026dee-600f-43be-81e1-041d75ad1943
  19. Solvår ! Er det han du er på leit etter ?? https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01036708036200 ——— Ellers i livet, når ein står fast: be om hjelp. Slekt og Data tilbyr gratis hjelp her i Bergen. På Onsdag har S&D møte kl 19 på Kronstad Hovedgård. Har du lyst, har du lov …. så kjem du …. ————
  20. Da skjønner jeg litt bedre problemet, men også at vi histreg, ikke kan løse det. Disse søkene kaller bare tilsvarende søk i Digitalarkivet. Dvs. at søket bruker de ordene som brukes i Digitalarkivet og ikke i histreg. Da vil det ikke hjelpe å endre fra "far" til "konfirmantens far". Som jeg skrev i tidligere innlegg, så vil nok Digitalarkivet beholde "far" slik de oppfatter kilden.
  21. Det er ingen direkte feil her, men det er en inkonsekvens. Og det gir problemer. For det første ser det ut til at han har blitt far flere år etter sin død. Ja, han er far, men det er han også ifm en vielse, men der står han oppført som "brudens far"/"brudgommens far". Tilsvarende kunne han stått oppført som "konfirmantens far". Men problemene kommer i større grad ved søk. Hvis jeg gjør et søk der jeg krysser av for "konfirmasjon" og "far", så kommer mange (kanskje alle) resultatene fra dåpsinnføringer. F. eks. får jeg 179 treff hvis jeg for "min" kommune søker etter "konfirmasjon" og "far" for årene 1910 til 1920. Søker jeg etter "konfirmasjon" og "konfirmant" så får jeg 0 treff for samme periode. Så når jeg ikke kan velge å søke etter "konfirmantens far", så får jeg mange treff som er feil. Det kan hende søkeprosedyren kan endres slik at de kun søker i konfirmasjonsoppføringer. Det vil avhjelpe en god del. Men når jeg har en personprofil fremme og prøver å finne ut når vedkommende døde, så er det gjerne slik at jeg søker i perioden etter at han ble far for siste gang. Men slik resultatene presenteres nå, så må jeg åpne hvert enkelt treff for å se om det er en dåpsinnføring eller en konfirmasjonsinnføring. Dette vises ikke noe sted i kildeteksten. Det står bare "far". I enkelte tilfeller står det også "far" i stedet for "pårørende" ifm en begravelse, men det gjelder veldig få og er i praksis ikke noe problem. Her er "far" også en bedre beskrivelse enn "pårørende", så det gir noe bedre informasjon.
  22. wenche Fagervik

    Et mysterium,Iver "Olai" Salvesen

    Hei Ja, jeg tror også at Olai er feil, for jeg finner det ikke navnet på noe arkiv, bortsett fra det med datteren. Kanskje husket ikke moren til datteren mellomnavnet til Iver. Datteren ble døpt uekte, så det var nok ikke noe seriøst forhold. Jeg vet endel om sønnen 🙂 Wenche
  23. Ottar Eliassen

    Et mysterium,Iver "Olai" Salvesen

    Olai er nok en feil. Men har de noe om sønnen til Iver, f.1852? Ottar
  24. Stemmer Torbjørn. Er det ein måte eg kan få lesa desse skifti og treng evt. hjelp til å tyda skifti?
  25. Inge Flatmoen

    Går det an å finne igjen 4 søsken i Nord-Amerika?

    Thank you both for good help so far! Inge
  26. ser ikke feilen her ? er fortsatt far til konfirmanten om han er død eller ikke ? pa+xxx - Person Avdød. pg+xxx - Person Gravlagt pd+xxx Person Døpt pk+xxx Person Konfirmert
  1. Last inn mer aktivitet
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.