Gå til innhold
Nasjonalarkivet

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Vielsen 26.7.1789, øverst til venstre kjenner du vel Ministerialprotokoller, klokkerbøker og fødselsregistre - Møre og Romsdal, AV/SAT-A-1454/578/L0902: Ministerialbok nr. 578A01, 1772-1819, s. 212-213 Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20070913630325
  3. Hvis jeg går til Detaljert personsøk hos Digitalarkivet, så kan jeg velge kategori "Kirkebøker - Konfirmerte" og rolle "far". Da får jeg ingen treff for perioden 1910 - 1920, men jeg får treff for tidligere perioder der konfirmasjonene er transkribert. Og da får jeg kun treff for konfirmasjonshandlinger. Burde ikke søket i Histreg gi de samme treffene? Mistenker derfor at det er en feil i søkestrengen.
  4. Ole christian Torstrup

    John Gabrielsen Grude

    Dette er vel en annen? Takk for Kristine sin død
  5. Det har du faktisk helt rett i. Ikke mange som vet at disse bokstavene faktisk angir hvilken kildetype det er snakk om.
  6. Today
  7. Johan Stenslie

    Tydning av Mons Pedersens dødsårsak (1849)

    Det gir mening. Tusen takk!
  8. Ivar S. Ertesvåg

    Tydning av Mons Pedersens dødsårsak (1849)

    eg les det som "Nærvefeber"
  9. Ivar S. Ertesvåg

    Trenger hjelp til tyding av dedikasjon

    klipper, limer og justerer: "Astronom Hans Jelstrup med takk for foredrag i Oslo Venstrekvinnelag 11. desember 1950 frå Anne Ødegaard"
  10. Men du kan se hvilken type hendelse det er. PD vs. PK.
  11. Jeg setter stor pris på hjelp til å transkribere Mons Pedersens dødsårsak. Nr. 46: https://nye.digitalarkivet.no/source/8416/parish/be026dee-600f-43be-81e1-041d75ad1943
  12. Solvår ! Er det han du er på leit etter ?? https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01036708036200 ——— Ellers i livet, når ein står fast: be om hjelp. Slekt og Data tilbyr gratis hjelp her i Bergen. På Onsdag har S&D møte kl 19 på Kronstad Hovedgård. Har du lyst, har du lov …. så kjem du …. ————
  13. Da skjønner jeg litt bedre problemet, men også at vi histreg, ikke kan løse det. Disse søkene kaller bare tilsvarende søk i Digitalarkivet. Dvs. at søket bruker de ordene som brukes i Digitalarkivet og ikke i histreg. Da vil det ikke hjelpe å endre fra "far" til "konfirmantens far". Som jeg skrev i tidligere innlegg, så vil nok Digitalarkivet beholde "far" slik de oppfatter kilden.
  14. Det er ingen direkte feil her, men det er en inkonsekvens. Og det gir problemer. For det første ser det ut til at han har blitt far flere år etter sin død. Ja, han er far, men det er han også ifm en vielse, men der står han oppført som "brudens far"/"brudgommens far". Tilsvarende kunne han stått oppført som "konfirmantens far". Men problemene kommer i større grad ved søk. Hvis jeg gjør et søk der jeg krysser av for "konfirmasjon" og "far", så kommer mange (kanskje alle) resultatene fra dåpsinnføringer. F. eks. får jeg 179 treff hvis jeg for "min" kommune søker etter "konfirmasjon" og "far" for årene 1910 til 1920. Søker jeg etter "konfirmasjon" og "konfirmant" så får jeg 0 treff for samme periode. Så når jeg ikke kan velge å søke etter "konfirmantens far", så får jeg mange treff som er feil. Det kan hende søkeprosedyren kan endres slik at de kun søker i konfirmasjonsoppføringer. Det vil avhjelpe en god del. Men når jeg har en personprofil fremme og prøver å finne ut når vedkommende døde, så er det gjerne slik at jeg søker i perioden etter at han ble far for siste gang. Men slik resultatene presenteres nå, så må jeg åpne hvert enkelt treff for å se om det er en dåpsinnføring eller en konfirmasjonsinnføring. Dette vises ikke noe sted i kildeteksten. Det står bare "far". I enkelte tilfeller står det også "far" i stedet for "pårørende" ifm en begravelse, men det gjelder veldig få og er i praksis ikke noe problem. Her er "far" også en bedre beskrivelse enn "pårørende", så det gir noe bedre informasjon.
  15. wenche Fagervik

    Et mysterium,Iver "Olai" Salvesen

    Hei Ja, jeg tror også at Olai er feil, for jeg finner det ikke navnet på noe arkiv, bortsett fra det med datteren. Kanskje husket ikke moren til datteren mellomnavnet til Iver. Datteren ble døpt uekte, så det var nok ikke noe seriøst forhold. Jeg vet endel om sønnen 🙂 Wenche
  16. Ottar Eliassen

    Et mysterium,Iver "Olai" Salvesen

    Olai er nok en feil. Men har de noe om sønnen til Iver, f.1852? Ottar
  17. Stemmer Torbjørn. Er det ein måte eg kan få lesa desse skifti og treng evt. hjelp til å tyda skifti?
  18. Inge Flatmoen

    Går det an å finne igjen 4 søsken i Nord-Amerika?

    Thank you both for good help so far! Inge
  19. ser ikke feilen her ? er fortsatt far til konfirmanten om han er død eller ikke ? pa+xxx - Person Avdød. pg+xxx - Person Gravlagt pd+xxx Person Døpt pk+xxx Person Konfirmert
  20. Reidar Strømsøe

    Levanger - Johann Gunerius Mortinussen født 26.7.1840

    Dette er vel kanskje ikke den Elen Estensdatter Buran som Egil Johannessen nevner ovenfor. Hun ble vel f. 1. Maj 1807. Hun du nevner her døde 8.5.1807 6 uker gammel iflg. kb.
  21. Teksten er en dedikasjon fra forfatteren av "Liv og leik i Valdres", Anne Ødegaard til astronomen Hans Severin Jelstrup (1893-1964). Jeg har så langt forstått teksten slik: Astronom Hans Jelstrup med tak for foredrag i Oslo .......kvinnelag 11. desember 1950 frå Anne Ødegaard så jeg vil gjerne ha hjelp til å forstå hvilket kvinnelag astronomen holdt foredrag i den 11. desember 1950 P.S. Kan virkelig ikke Transkribus bedre enn dette? Hvis noen her kan hjelpe med
  22. Reidar Strømsøe

    Elen Estensdtr, f. 1.5.1807

    Takk for innspill. Ved litt hjelp av KI har jeg kommet frem til følgende tekst: “Døbt uægte Elen Estensd: født paa Gaarden Buran, og hiemedøbt. Faderen har været Bælets Mand, men bortreist til Nordland.” Når det gjelder ord Bælets så virker det som dette betyr at faren bar barnet til dåpen og derved erkjente farskapet. Han ble etter dette bortreist eller bortvist til Nordland (mulig til fiske) noe som virket å være vanlig i Trøndelag på 1700/1800-tallet etter å ha gjort en jente gravid med et uekte barn.
  23. Roy-Petter Askim

    John Gabrielsen Grude

    (Jonas, ikke John, ser det er riktig på siden din) 1857 Viet https://www.digitalarkivet.no/view/327/pv00000006571683 1886: Kristine død https://www.digitalarkivet.no/view/267/pg00000004927455
  24. Gunnar Olsen

    Tyding av skrift i militær rulle

    Takk for mottatte svar! Mvh Gunnar
  25. Ole christian Torstrup

    John Gabrielsen Grude

    Født 23/2-1833 i Klepp prestegjeld Dåp - Klepp prestegjeld Konfirmasjon 1847 - Klepp prestegjeld Folketelling 1865 - Stavanger, tømmermand, gift med Kristne Folketelling 1875 - Stavanger, Sølvbjerggade, skibs tømmermand, gift med Christine Folketelling 1885 - Stavanger, tømmermand, gift med Kristine Folketelling 1891 - Stavanger, enkemann Folketelling 1900 - Stavanger, Sølvbjerggaden skibstømmermand, enkemann Folketelling 1910 - Stavanger, Sølvbjerggate, forhenverende tømmemand Død 24/7-1915 - Stavanger, St. Petri sokn Stavanger aftenblad, lørdag 24. juli 1915 har dødsannonsen Stavanger sjømannskontor, AV/SAST-A-102006/F/Fb/Fbb/L0001: Sjøfartshovedrulle, patentnr. 1-720 (del 1), 1860-1863, s. 327 15/2-1860 skipper Holm på Heidrun i Stavanger til England - av 2/8-1860 i Stavanger 17/8-1860 skipper Holm på Heidrun i Stavanger til England - av 15/11-1861 i Stavanger 28/5-1862 skipper Jensen på Atalante i Stavanger til England - av 19/5-1863 i Stavanger 8/3-1864 skipper Malde på Minerva i Stavanger til Christiania - av 13/5-1864 i Stavanger 29/8-1864 skipper Møller på Enigheden i Stavanger til Gothenborg - av står tom Stavanger sjømannskontor, AV/SAST-A-102006/F/Fb/Fbb/L0004: Sjøfartshovedrulle, patentnr. 1-792 (del 1), 1869-1880, s. 329 Ingen mønstringer Er der mulig å finne mer om han?
  26. Tusen takk. Dette var storveies!
  1. Last inn mer aktivitet
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.