Gå til innhold
Arkivverket

[#41196] Skipping, Jeløya. Gårdshistorien på 1700-tallet?


Gjest Oddbjørn Johannessen
 Del

Recommended Posts

Gjest Oddbjørn Johannessen

I innleggene 216-218 i en annen debatt (Lenke) er gården Skipping på Jeløya omtalt.Kilden for ovennevnte omtale er Lauritz Opstads bok om Moss Jernverk. Der blr et eierskifte fra 1704 omtalt (fra Rosenkreutz til verkseier Dose). Deretter ser det ut til at gården var i verkets eie fram til 1743, da 3/4 ble solgt til kjøpmann Lars Olsen i Moss. Det blir også opplyst at i 1723 bodde 'Monsr. Bartz' (formodentlig masmester Hans Jørgen Bartz sr.) på gården.Er det noen her i forumet som kjenner flere detaljer vedr. gårdens historie på 1700-tallet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest Knut Thorvaldsen

Hei Oggbjørn.Gården Skipping ble senere en del av nabogården Kjellandsvik som ligger ca 300meter nord for gården og huset skal ha blitt flyttet til Kjellandsvik og etter hva jeg har blitt fortalt være den gamle delen av huset som står der nå.Knut

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest Oddbjørn Johannessen

Interessant! Kjellandsvik er vel den gården som Lauritz Opstad kaller Kjellingsvik? I så fall var jo også det en av verkets gårder (i hvert fall i første del av 1700-tallet).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.