Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#69592] Hva skjedd med Lars Haldorsen f 1853?


Recommended Posts

Gjest Henning N Gaare

Lars Haldorsen f 1853, 23 apr, Bremnes, Finnås, finnes i 1865-tellingen. Etter det har jeg ingen informasjon om ham. Har sjekket både gifte og døde i samme område.Har noen informasjon om han.Sønn av Haldor Jensen f 1816, 29 sept, og Anna Larsdtr, f ca 1825, Finnaas, Hordaland..

Gjest Marie Skålnes

FS er Family Search.LenkeJeg fant ikke navn på den som hadde kommet med opplysningene; for meg så det ut som om det var hentet fra kirkebok.Jeg har ikke bygdeboka for meg, men jeg mener Lars Haldorsen seilte ute og bare forsvant. Den tallrike Haldorsenslekta her på Rubbestadneset fikk visstnok også en slektsforsker til å forsøke å finne ut hva som skjedde.

Gjest Kjellaug R. Petit

Bømlo I, s. 147:'Haldor Jensson Ersland, f. 1817, d. 1905. G. m. Anna Larsdtr. Rubbestadneset, f. 1827, d. 1901. Born: a. Johan, f. 1848, b. p. Frekhaug, Meland, emissær i Det Norske Misjonsselskap, seinare prest i Amerika. b. Helga, f. 1850, g. m. Otto Kr. Foss Wennech, handelsmann i Folderøyno. c. LARS, f. 1853, sjømann. Reiste ut og vart ikkje spurd. d. Johanne, f. og d. 1855. e. Jens, f. og d. 1856. f. Martines, f. 1858, g. Rubbestadneset. g. Haldor, f. og d. 1861. h. Jens, f. 1861, d. 1862. i. Haldor, f. 1863, g. Hagavik, Os. j. Anna Gjertine, f. 1866. Utflytte til Florø i 1902, g. m. Terdal. Kom attende til Rubbestadneset og dreiv pensjonat i mange ar. k. Jens, f. 1869, g. Rubbestadneset. 1. Johanne Gurine, f. 1872, g. I Bergen. Haldor bygsla halve farsbruket på Ersland i 1845, men tok ikkje over bruket. Han bygsla bruket i Rubbestadneset i 1848 og var brukar til han selde i 1881. I 1865 fostra Haldor 7 kyr, 20 smaler. Sådde 2 t. havre, 2 t. poteter. Haldor var smed.'Det blir nok vanskelig å finne ut hva som skjedde med han.

Gjest Arnfrid Mæland

Det er Osvald Gilje som har lagt info om han på FS. Men, iflg (5), der Kjellaug ref bygdeboken, kan det se ut for at bygdebokforfatteren har oppl om at han var sjømann. Men, så sent som på 1870-tallet, kan vel dette være muntlig overlevering.Har ikke funnet han på Ancestry, men vi vet jo ikke hvilke navn han benyttet.A

Gjest Kjellaug R. Petit

Som Marie sier i innlegg 4, fant familien aldri ut hvor det ble av han. Den siste offentlige opplysning er nok derfor konfirmasjonen hans - da var han 15 år og har nok reist ut etter det.Han er ikke å finne i noen databaser, verken over sjømenn eller emigranter, så jeg vil nok tro at det er muntlig overlevering fra familien.

Gjest Henning N Gaare

Takk for mange innlegg og godt engasjement. Jeg fant Lars sin konfirmasjon, deretter, intet, i norske kilder. Men det er vel også slik at noen av folketellingene, 1875 bl.a., ikke er komplett i dette området, Bømlo etc. Så det mangler en kilde som kunne vært til hjelp, kanskje.

Gjest Tore S. Falch

Til (9): Folketellingen 1875 for kommunene i Hordaland finnes ved Statsarkivet i Bergen, så selv om den ikke er registrert og lagt ut på Digitalarkivet, betyr ikke det at den ikke er komplett.Har du sett hvilke opplysninger som gis om barn/arvinger ved dødsfallsanmeldelsene eller eventuelle skifteoppgjør etter foreldrene i henholdsvis 1905 og 1901? Hvis du selv ikke har anledning til å besøke Statsarkivet i Bergen, kan du legge inn spørsmål om dette i Arkivforumet, så kan du håpe at Nedrebø&co i Bergen hjelper deg og ser etter.

Gjest Kjellaug R. Petit
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.