Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#71161] Folkemusikkspørsmål: Hans Johansens hambo (hvilken Hans Johansen?)


Recommended Posts

Gjest Oddbjørn Johannessen

Ved et arrangement på Nes jernverk (Holt, A-A) sist søndag framførte et par lokale musikere 'Hans Johansens hambo'. Det ble da fortalt at opphavsmannen hadde vært hammersmed ved verket - og spillemann.Om dette stemmer, har jeg en mistanke om hvem denne hammersmeden var, men jeg visste ikke at han muligens også var spillemann.Er det noen folkemusikk-kyndige som kjenner til denne Hans Johansen?

Gjest Oddbjørn Johannessen

Dersom det stemmer at opphavsmannen til 'Hans Johansens hambo' var hammersmed fra Nes verk, finner jeg bare én kandidat:Hans Johannessen, f. 1844, sønn av hammersmed Johannes Sørensen og Anne Helene Jahnsdatter (Hane). Hans er kalt hammersmed i 1865, men i 1900 var han snekker ved verket. Kalles ellers 'verksarbeider'. Han giftet seg i 1867 med Marie Gjerulfsdatter, og de hadde bl.a. sønnen Johannes Hansen (f. 1872) og Karen Hansdatter (f. 1880). Hans døde som verkspensjonist i 1927.Hans Johannessen var bror til to av mine tippoldefedre - Søren Johannessen (1832-1889) og Jahn Johannessen (1837-1877).Jeg har aldri tidligere hørt at Hans var spelemann - men at 'Hans Johansen' var fra Holt, ser ut til å være antatt også av Ånon Egeland og Per Midtstigen, siden de på CD-plata har oppført hamboen sammen med to andre Holt-'låter': Eilif Bomoddens masurka og Skjerkholtrilen.

  • 1 år senere...
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.