Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#80087] nær Sødskende Barn (nærsøskenbarn)


Recommended Posts

Gjest Astrid Ryen

I et skifte i Stjørdal 1751 sies det at de to menn som var utpekt til verger for to av barna på 15 og 12 år var 'Myndlingens nær Sødskende barn'. (Jeg vet så langt ikke noe om de to mennene/vergene det her er snakk om.)Hvordan skal jeg oppfatte dette slektskapsforholdet? Hva er et nærsøskenbarn - kan det være en tremenning?Jeg er kort sagt veldig i stor tvil om hvordan jeg skal tolke dette!

Gjest Alvin Andreassen

Jeg har et tilsvarende tilfelle fra 1785 hvor to ble trolovet og uttrykket 'næstsødskenebarn' ble brukt,og om disse står det videre: 'at disse trolovede ere hinanden i 2det og 3die leed forbunden og derfor erholdet kongelig ægteskabs bevilling'. Jeg er også litt usikker på hvordan jeg skal tolke dette slektsforholdet.

Gjest Kristian Hunskaar

Nærsøskenbarn er som regel å oppfatte som tremenninger, men begrepet kan jo ha blitt brukt ulikt på forskjellige steder (og til forskjellige tider). Du må i alle ta høyde for generasjonsforskyvninger, slik som i Alvin Andreassens eksempel.

  • 2 uker senere...
  • 3 uker senere...
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.