Gå til innhold
Nasjonalarkivet

[#82825] Kva er ei viserjente


Recommended Posts

Gjest Jon Sværen

Eg vil tru at det er ei god stuuuund etter 1910 du var visergut i Stavanger, Birger. Men i Stavanger var ein vel ikkje kjent for bruken av nynorsk ?Samtidig vart det brukt ærendsgutt, og sjølv om ein i Stavanger brukte gutt (ikkje gut - guten), så er det å gå ærend noko eg hugsar vi gjorde for mor på 50 og 60-talet.Som trådstratar har eg (og vi andre i AF) fått mange oppl om ei viserjente både frå Jan, Bjørn og no Birger. Tusen takk !Og då er det eit spyrsmål om evt nye innlegg om viserjenter høyrer under BF.

Gjest erling t. endresen

Jeg var ærendsgutt eller brødgutt i Egersund siste del av 1970-åra, sykkel med stort hjul bak og lite foran, med sveiset kasse over.Apropos ærend: Datteren til mitt søskenbarn bodde på en gård langt fra sentrum. Når de var i byen hos besteforeldrene, gikk de gjerne ærend.En kveld lød slutten av kveldsbønnen slik: '.. makten og æren - gå æren for mormor - i evighet, amen!'

Gjest Inger Falch-Jacobsen

Jeg husker filmtittelen 'Løperjenten', men ikke så mye fra handlingen. Wikipedia: Løperjenten beskriver Bergen anno 1948. Filmens protagonist er den syv år gamle Kamilla, som vokser opp i et samfunn under gjenoppbygging og i en familie i full oppløsning. Foreldrene er mest opptatt av penger og seg selv. Men i sin jevnaldrende venn Svein finner Kamilla kjærligheten og solidariteten hun savner. Sammen går de to barna storøyde gjennom et liv og en tilværelse preget av svartebørs og ekteskapskriser.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.