Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Hva liggger i ordet FRENDE om slektssapsforhold?


Recommended Posts

Ordet frende er ofte brukt i skifteprotokoller, jeg tenker her på skifter ved Røros Bergrett og Gauldals fogderi, hvor frende ofte brukes uten nærmere spesifisering av slektsskap . Et unntakk er Leonhard Christian Borchgrevink som førte skifteprotokoll for Bergretten i mange tiår frem til 1756 (videre protokoll er dessverre gått tapt 1756-84), hans slektsbetgnelser for enkers lagverger og barns formyndere er så presise at jeg har klart å etablere slektsskapsforhold. Her brukes aldri ordet frende, men f. eks mosters mand eller faders søskende barn.

 

Kort sagt, jeg er usikker på hva som ligger i ordet frende som angitt i skifter. I 1769 var det skifte ved Gauldal fogderi etter en Anders Jørgensen på Skotgården i Brekken (Røros/gauldal fogderi). Hans enke Elisabet Halvorsdatter hadde som lagverge sin frende Anders Toresen. Da spør jeg meg selv: Er denne "frenden" hennes slekt eller er det hennes avdøde manns slekt? jeg har ikke klart å finne ut av det.

 

"Frende" er noe jeg ikke klarer finne ut av - for meg er det usikkert om noens "frende" som nevnes i et skifte er den avdødes eller enkens. Håper på svar fra andre her ute!

 

Hilsen Astrid Ryen

Frende betyr venn eller slektning (kommer fra gammelnorsk/norrønt). Men dette vet du allerede kanskje ... Det er vel som NNN antyder når det gjelder selve relasjonsforholdet. Kanskje betydningen går mest på slektskapsforhold (mer enn bare vennskap) i skiftesammenheng.

Til Arnstein:

 

Lenge siden, skjønt jeg har observert at du er identisk med NNN. Takk for din kommentgar. Jeg tror også må ha vært enkens slekt, denne lagvergen som opptrer i skiftet. Dermed stopper alt. Skifter henger ikke på trær, de må finnes og oppsøkes...

Med hilsen ASTRID

Frende og frenke sier vel ikke noe om hvordan folk var i slekt, bare at de var det:

 

Magdalenn Olaffs dotter tiill Hattabergh skjenket i 1540 - etter råd fra myn elskeliige frende Trondh Benckestok - Hananger på Lista og Hanangers gods til mynn frencke Addeliisse Trondz dotter.

 

Anita

Hans enke Elisabet Halvorsdatter hadde som lagverge sin frende Anders Toresen. Da spør jeg meg selv: Er denne "frenden" hennes slekt eller er det hennes avdøde manns slekt? jeg har ikke klart å finne ut av det.

 

En type skifter var samfrendeskifter - da er det slektningene/arvingene som blir enige om hvordan boet skal fordeles. Hvis det står Elisabet sin frende, er det lite trolig at det dreier seg om slekt av hennes døde mann. I utgangspunktet ville jeg derfor regne med det er en slektning av Elisabet. Problemet er vel hvor langt ut i slekt man brukte termen frende.

 

I tillegg også uklarhet om hvorvidt lagvergen opptrer på egen vegne eller på vegne av f. eks. sin kone eller andre som er den egentlige slektningen/frenden. I mange skifter oppgis slektskapforholdet til lagvergen, men når det ikke blir gjort, er det bare enda mer arbeid som kan avdekke det.

Hej

 

Möjligen är Anders Toresens tidigare avlidna fru släkt med Lisbet. Anders Toresens fru uppges i Rørosboka vara dotter till Johannes Halvorsen Borgosen, och jag har funderat på om Lisbet Halvorsdatter Borgosen som dör 2 feb 1732, 78 år gammal, skulle kunna gift med Anders Nilsen Borgosens och Johannes syster. Barnens namn skulle i så fall stämma. Men det är endast en gissning.

Først vil jeg si tusen takk til alle fine innspill rundt ordet frende. Takk også til deg Stefan som ga meg det interessante tipset om at Lisbet Halvorsdatter kunne være datter i Borgosen. Lisbet Halvorsdatter Andders Scots enke ble begravet 29/9-1782 74 år gammel, født ca 1708, fant også skifte etter henne. Anders Toresen og Berit Johannesdatter ble gift i 1723, en datter Ingeborg født 1726, jeg har ikke funnet flere barn. Anders Thoresen ble begravet 14/4-1782 87 år, men det finnes ikke skifte etter ham. muligens var de barnløse, siden Rørosboka forteller at de overlot gården til Halvor Andersen i 1774. Både Jørgen Andersen og hans bror Halvor bodde i Skotgården ifølge skiftet etter Lisbet i 1782.Dernest har jeg tenkt det samme som deg at slektsskapet går gjennom Berit Johannesdatter etter det som opplyses i Rørosboka. Men at Lisbet Halvorsdatter Borgosen som døde i 1732, kunne ha vært gift med Anders Nilsen i Borgosen - så langt har jeg ikke tenkt. En interessant tanke, men det forblir gjetning, som du sier. I hvert fall er det veldig givende å kunne tenke sammen med noen.

 

Hilsen Astrid

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.