Gå til innhold
Arkivverket

Hollender Poul Jochumsen Thim i Kragerø


Else Sæle
 Del

Recommended Posts

Er det noen som kjenner til denne personen? Han levde i Kragerø på 1600-tallet. Han og kona Margrethe gav Kragerø gamle kirke tre lysekroner, den første i 1658, de to neste i 1662. Lysekronene er laget i Amsterdam av messingstøperen Elias Eliaz Vliet, og skal ifølge eksperter være blant de fineste han har laget. Lysekronene bærer små skjold med givernes initialer P.I.T. og M.A.T. De var nok ikke billige, men så var også Thim en av Kragerøs største skattebetalere. Han tjente på tømmereksport til det trefattige Holland. (Kilde: http://kragerokirkene.no/kirkeblad/01-5.pdf)

 

Navnet hans skrives på ulike måter, Poul/Powell/Povel/ Pofvel Thim/Tim/Timm.

 

Dette er hva jeg har funnet i kildene så langt:

 

I Familieskatten fra 1675 finner vi Pofvel Tim i Kragerø.

 

I Krigsstyr av Skien med Kragerø fra 1676 og 1677 finner vi Poul Thim i Skien by, og Unge Poul Tim i Kragerø.

I manntallet fra Kragerø i 1678 finner vi Poul Thim på Kragerøen, og Unge Poul Tim i Kragerø

 

I 1679 finnes det to manntall i Kragerø. Det ene er Mandtal over Krigsstyr av Skien og dets distrikt (Porsgrunn, Brevik, Langesund og Kragerø).Der finner vi Poul Thim og Unge Poul Thim (er ikke spesifisert hvor de bor).

I det andre, derimot, landskatten fra Kragerø i 1679, finner vi Maria Sl. Pofvel Thimes, og lenger ned Unge Pofvel Thim. Det kan derfor se ut som Poul Thim flyttet (tilbake) til Kragerø fra Skien I 1678, og at han dør i 1679.

 

I manntallet fra Kragerø i 1683 finner vi Poul Thim (som jeg går ut fra er den før nevnte Unge Poul Thim).

 

Det hadde vært interessant å vite noe mer om denne personen, og hans evt. etterslekt, så alle opplysninger noen måtte ha tas imot med takk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.