Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Gelle Jacobs de Jonge - en "manist" ?


Recommended Posts

Kilden er Fredrikstad rådstuprotokoll 1717-1722, side 18b: 23. marts 1718.

 

 

Skipper Peder Bendtsen fra København var kommet til Frederikstad med en ladning rugmel, fordelt på sække, fade og matter. Ladningen tilhørte kongen og var tiltænkt garnisonen.

Ved losningen mangler 1 sæk og 1 matte.

 

Skipperen aflægger sin korporlige ed på, at den ladning han afleverer, er den ladning, han fik ombord i København.

Det samme gør resten af mandskabet - på nær styrmanden Gelle Jacobs de Jonge.

Han bekræftede de andres forklaring, men:

 

"...dog uden Eeds afleggelse, saa som hand er en Manist, der iche giór nogen Eed for nogen Rett; .."

 

 

Nogen som kan give et bud på, hvad en manist er eller var ?

 

 

Vh,

Berit Pagh.

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/179265-gelle-jacobs-de-jonge-en-manist/
Del på andre sider

Kan han være en hollandsk "humanist"?

Jeg søkte på "humanism Holland" og fant at humanismen sto sterkt der allerede på 15-1600-tallet, f. eks. her:

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/409956/Netherlands/35866/The-heritage-of-Dutch-humanism

Humanisme stod sterk i Nederland, selv om humanisme som organisasjon først kom senere.

Men hvorvidt princippene (som å nekte aflegge eed) var accepteert utenfor grensene, er et interessant spørsmål.

Jeg har sendt et forspørsel om saken til Humanistisch Verbond in Nederland.

Hilsen

JanM

Søk i diverse ordbøker på nettet gir manisme= forfedrekult. En nyere betydning er den som Grete peker på, manist = mannssjåvinist. Det høres jo rart ut at en nederlender på 1700-tallet skulle være tilhenger av forfedrekult, men kanskje han kom fra en av de nederlandske koloniene. Eden skulle jo avlegges med hånda på bibelen, så det gjaldt egne regler for edavleggelse for personer fra ikke-kristne religioner feks jøder og muslimer.

Etter å ha søkt litt mer på nettet har jeg kommet fram til at det er langt mer sannsynlig at styrmannen tilhørte mennonitt-sekten som har sitt utspring i Nederland. Medlemmer av denne sekten nekter å avlegge ed. Se http://snl.no/mennonitter.

 

Av denne nettsida http://www.gameo.org...ts/M4673ME.html framgår det at medlemmer av sekten i eldre tid ofte ble kalt menister eller mennister.

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.