Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Tyding av publ. absolverte i Norderhov 1762


Recommended Posts

Kan noen tyde navnene/bosted på hun som er opført etter den siste streken under publ. abs., samt det samme på barnefaren: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=8524&idx_id=8524&uid=ny&idx_side=-77

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-kb20070313650540.jpg

Jeg skjønner endel, trur eg, men vil gjerne få tydet alt,

 

mvh. Astrid

Tusen takk, Else. Hm, står det Frogseie...... Han har da "adresse" Sørum under dåpen? Jfr. det andre "uekte" barnet på høyre side, 23. mars 1761:

http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=8524&idx_id=8524&uid=ny&idx_side=-59

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-kb20070313650522.jpg

Eller hur? Klarer du å tyde fadderne, også?

 

Astrid

Begge parter har skiftet gårdsnavn her, ser det ut til ;)

 

Dåpsinnførselen leser jeg slik:

- et uægte barn, udlagt Barnefader Niels Halvorsen Sørum, Reserve Dragun ved Major Kreftings Compagnie af Moderen, Kari Knudsdatter Vejen, Barnets nafn: Ragnild. F: Christopher Haldom, Guttorm Pedersen, Hælge Oppen, Anne Maria Jacobsd. Ellene Pedersd. (Hendes 3die Lejermaal)

Takk igjen, Else. Lille Ragnild er min ane (iallefall tyder veldig mye på det), men det er IKKE lett å finne ut av foreldrene.... Klarer du også å tyde stedsnavnet på brudgommen, Halvor Nielsen, som gifter seg med Karen Andersdatter 29. desember 1734: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=8521&idx_id=8521&uid=ny&idx_side=-116

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-kb20070313640690.jpg

Kan det være Næssiarn, eller noe i den stilen?

 

Astrid

Takk nok en gang! Håper å finne ut av disse anene, skjønner du, men det er ikke så lett med 3 passende farskandiater (tre som heter Niels Halvorsen på omtrent samme alder i Norderhov), men skam den som gir seg!!!!

 

mvh. Astrid

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.