Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Utvidet lagrett på 16-1700 tallet.


Recommended Posts

I en gjennomgang av fogderegnskaper på 1600 tallet og i tingbøker fra 1689 og fremover har jeg oppdaget at det iblant opprettes noe som kan kalles utvidede lagretter med 12 lagmenn.

 

I Romsdal har disse lagrettene også bestått av lagmenn fra flere ottinger, f.eks. Rødven, Romsdal og Wold i en spesifikk sak på 1620 tallet.

 

Er noen kjent med bakgrunnen for opprettelse av slike utvidede lagretter?

 

De sakene jeg kan huske hvor de har vært brukt er i forbindelse med nedsettelse av landskyld, og taksering av prestegårder i forbindelse med at en ny prest overtar embede og prestegård.

 

Jeg kan ikke huske om de var i bruk i rettsaker som endte med henrettelser.

 

Opplysninger mottas med takk!

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/180619-utvidet-lagrett-p%C3%A5-16-1700-tallet/
Del på andre sider

Det er i følge Christian IVs og senere Christian Vs lov ikke fastsatt hvor mange lagrettemenn som skulle være tilstede. Dette er etter min erfaring basert på futens egen vurdering av hvor komplekse sakene er. Lovteksten ligger forøvrig her: http://www.hf.uio.no/iakh/forskning/prosjekter/tingbok/kilder/chr4web/index.html

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.