Gå til innhold
Arkivverket

Carl August Larsen, f. 1847 Ullensaker, bodde i Oslo - når død?


Anja T
 Del

Recommended Posts

Jeg har prøvd å finne ut når Carl August Larsen døde i lange tider, uten å komme noen vei. Tenkte det kanskje hjalp med noen nye øyne til å se på saken.

 

Carl August Larsen f. 11/8-1847 i Ullensaker til ugifte foreldre Berthe Olsdatter og Lars Hansen. Han jobbet som vognmann. Han ble gift med Gurine Olsdatter 25/12-1870 Vestre Aker. Hun var enke og hadde 5 umyndige barn fra før.

 

Når Gurine døde i 1913 levde kun to døtre;

* Alette Ødegaard (Magnusgate 4, Oslo)

* Hansine Gulbrandsen (Virginia, USA)

Datteren Thora etterlot seg 6 barn (Hønefoss, Buskerud).

 

Sammen fikk de barna

* Karoline Othilie f. 1871 (g.m. Hans Peder Chr. Jensen, Sigurdsgate 12, Oslo)

* Hans August f. 1873 d. 1948 (g.m. Sofie Wilhelmine Olsen, Mandallsgate 7, Oslo)

* Axel Einar f. 1875 d. 1876.

 

I FT 1885 bodde de i Enebakkveien 50. Jeg kan finne Carl August boende der i adresseboka for Oslo i 1913. I 1914 står han oppført som eier, men ikke beboer. I 1915 står det oppført en ny eier.

1913: http://arkivverket.n...ize=full&mode=0

1914: http://arkivverket.n...ize=full&mode=0

1915: http://arkivverket.n...ize=full&mode=0

 

Jeg har lett i døde og begravede i kirkebøkene for Vålerenga, Kampen, Østre Aker og Gamlebyen, og dødsfallsprotokoller for Oslo fra 1913-1935 og Aker fra 1911-1922 uten å finne noe.

 

Skifte etter Gurine fra 1913 kan lastes ned her: http://forum.arkivve...ifte-oslo-1913/

 

Jeg tenkte å se etter salget av Enebakkveien 50 i panteregisteret, men har ikke helt forstått hvordan det funker, så har ikke kommet noen vei enda :rolleyes:

 

Hvis det er noen som har noen ideer eller forslag blir jeg veldig glad!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis han ikke står i dødsfallsprotokollene fra Oslo Skifterett, vil jeg tro han har flyttet utenbys.

Alle som dør i Oslo, skal da stå der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I Oslo byarkiv skal det være en protokoll for inn/utflyttede som går frem

til ca 1915-16

Kanskje de kan se etter på de menighetene som her er aktuelle

 

http://www.byarkivet...ppmeny/kontakt/

 

Så litt på adressen Sigurdsgt 12 hvor datter og svigersønn bodde,de forsvinner

også etter 1914,kan jo være tilfeldig.....

 

Kan de ha reist til Danmark ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Karoline Otilie og familien har vært flere i ganger i Danmark, så det kan jo være en mulighet og at faren har blitt med. Skal sende en mail til byarkivet! Tusen takk for tipset :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.