Gå til innhold
Arkivverket

Hvem var Jøran Larsdatter (ca 1649-1727), Bøen i Rømskog sin far?


Cecilie Simon
 Del

Recommended Posts

Jøran Larsdatter døde på gården Bøen i Rømskog 1727, 78 år gml. Hun var da enke etter Bjørn Olsen, født på Buenes i Høland ca 1655 og død på Bøen 1721. (Dette vet jeg etter et skifte etter Bjørns søster).

Bjørn dukker første gang opp på Bøen rundt 1778. I fogderegnskapet for 1778-1779 står det at Bøen skylder til Bjørn og Laurits Sundsrøds arvinger tunge 15 lsp. Laurits må være død ganske nylig.

Permanent sidelenke: http://arkivverket.n...d/db/44395/167/

I årene før dette eier Børie (benevnes hun, flere steder) og Laurits Sundsrød hver sin part i gården Bøen. Odelsskatten etter 1778 viser for Bøen varianter av Bjørn påbor og skylder til besitterne. Av et pantebrev i 1734 (Som Bjørns sønn Lars sto for) går det frem at Bjørn den 27.05.1815 hadde pantsatt "sin einede gård Bøen" for 300 rdl på grunn av "sin høy nødvendighed fonydteforsterchning i et da værende vanskelige Krigstider"

Så Bjørn overtok altså gården etter Børie og Laurits Sundsrød (eller hans arvinger?). Jeg finner i utgangspunktet ingen tilknytning til Rømskog for ham (skjønt kildene er sparsomme og usikre), så er det Bjørns kone Jøran som er tilknytningen? Er Jøran Larsdatters far Laurits Sunnsrød? Jeg har ikke greie på arveovertagelser på denne tiden, så derfor trenger jeg hjelp. Er det sannsynlig at Laurits er Jørans far, og at Bøen er den del av arven hennes?

Litt om Laurits, som kanskje er far til Jøran Larsdatter?

Laurits Sundsrød bodde i 1666 på Sundsrød, het Aslaksen, er 60 år (altså født rundt 1606) og har en sønn Aslak som er 3 år gammel. Laurits har sannsynligvis vært gift minst 2 ganger, for i 1645 bodde han med kone og 1 datter på Sundsrød. Hans far Aslak bodde også med sin kone på gården og i tillegg Halvor med kone, 2 drenger og 2 piker. Odelsskatten 1649 viser at Halvor og Aslak eide halve gården hver. Rømskog bygdebok hevder at Halvor heter Larsen (har ikke selv noen kilde for dette), men har uteglemt Aslak i sin gjenomgang av brukere på Sundsrød. På tinge 1665 har Laurits en sak om sin odel på Sundrød: samme Gaard som skylder = 15 lispd. tunge med bøxell var hanns Rette och Sande fæderne odell, och haffde verret hannss for fædress, saalenge nogn mindess kunde"

Permanent sidelenke: http://arkivverket.n..._read/29100/37/

Er det da sannsynlig at Aslak og Halvar er brødre og overtok gården etter faren Lars? Og at Laurits så overtar etter sin far?

Laurits har i alle fall overtatt faren Aslaks part i 1654.

Halvor og Laurits nevnes frem til 1661. I prestemantallet 1664 nevnes enken Ellen 7 1/2 lsp, Anders Torstensen med enken Biør 7 1/2 lsp (En kvinne som heter Biør eier fra 1673 part i Bøen sammen med Laurits. Er dette den samme?) og Laurits Aslaksen 15 lsp, mens odelsmanntallet samme år sier Sundrød, Laurits eier udi denne gård, hand påbor. Peder Olssøn (utenbyseiende) eier udi denne gård. Ellis? (enken eller Ellen?) eier udi denne gård, hun påbor

Enken (Ellen?) nevnes på nytt i prestemantallet 1666 (2 1/2 lsp) sammen med Oluf Andersen (5 lsp) og Christoffer Karlsen (7 1/2 lsp).

Permanent sidelenke: http://arkivverket.n...d/ft/35498/113/

 

I tillegg har Laurits fortsatt den andre halvdelen på 15 lsp.

 

Midt på 1660 tallet ser det ut til å skje flere ting. Bl.a tingssaken jeg henviste til ovenfor, der Laurits trenger bekreftelse på odelsretten til Sundsrød, som på tinget blir bevitnet av andre at han har.

I tillegg oppgis det i manntallet 1666 at Erik Simonsen Bøen er død i 1666. I 1664 er han 80 år gammel (født ca. 1584) og har tjenerne Ole Andersen 22 år og Anders Halvorsen 32 år. Allerede i 1645 finner vi Erik på Bøen, med kone, 1 sønn og 1 datter. I 1665 eier Erik og Laurits Sundsrød parter i Bøen, men etter Eriks død overtar Anders Halvorsen halve gården, mens Rasmus Tordsen eier den andre halvparten. Allerede i 1668 har Laurits overtatt Rasmus sin part. Er dette resultatet av makeskifter?

Frem til 1673 eier Laurits halve Bøen og Halve Sundsrød, mens den andre halvparten (på begge gårdene) stadig skifter eiere. Fra 1773 frem til 1677 eide Børie (enken Børie fra Sundsrød i 1664?) og Laurits hver sin halvdel av bøen. Laurits eide i tillegg sin part i Sundsrød.

I følge Rømskog bygdebok hadde Laurits, i tillegg til sønnen Aslak f. ca 1661, sønnene Lars, Halvor og Jacob. Sistnevnte er en Larssønn og overtar Sundsrød etter Laurits, så han er nok Laurits sin sønn. Lars og Halvor finner jeg ingen kilder på, uten at jeg av den grunn skal si at de ikke er sønner av Laurits. Men er det sannsynlig at Jøran Larsdatter, som sammen med ektemannen Bjørn etter hvert overtar hele Bøen er hans datter?

Noen som kan litt om arv og eiendomsovertagelse på denne tiden, som kan hjelpe?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt på siden av hva du spør om, men hvem var søster av Bjørn Olsen på Bøen? Han må være født rundt 1647, skal man tro på Smålehnske regiment, militær legdsrulle 1689, som oppgir ham å være 42 år gammel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ble holdt skifte etter Berhe Olsdatter i 1708, men skiftet er så vidt jeg kan se ikke innført i skifteprotokollen for nedre Rommerike. Hun hadde ingen barn, og arvinger var hennes søsken Bjørn Bøen i Rømskog, Brynhild Ydersbond og Marthe Syljuås. Enkemann var Johannes Mikkelsen og Bertes mor var Marthe Olsdatter nevnes også (muligens stemor til de andre søsknene?) (Høland og Setskog bygdebok, bind 5). Far var Ole Rasmussen, og du finner dem på Buenes i 1666. Hvis du sjekker bygdeboken finner du ut mer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.