Gå til innhold
Arkivverket

Birgitte Mikkelsdatter f.1856, Levanger. Hvor ble hun av?


Bjørnar Duun
 Del

Recommended Posts

Jeg leter etter mine aner gjennom min farmor Hallfrid Marie Ristad (f.1906, Namsos), hennes far Håkon Ristad (f.1871, Bjugn) og hans far Johan Oluf Ristad/ Restadval, f.1850, Levanger, og jeg har i den forbindelse kommet borti en spennende og litt rørende historie.

 

Flere av barna til Johan Oluf Ristad emigrerte til Amerika. En av dem var Adam Ingvard Ristad (f.1881, Steinkjer) som emigrerte i 1903 eller 1904. Før han dro, giftet han seg med Emma Kristina Domeij i Sundsvall i Sverige. Hun ble gravid, men han reiste fra henne før barnet kom! Emma gjorde mange forsøk på å få adressen til Adam i Amerika, men de hun skrev til skjulte tydeligvis denne for henne. Adam innledet nemlig et nytt forhold i Amerika og fikk barn der. Ei av dem som Emma skrev til gjentatte ganger, var ei Birgitte Olsen. Brevene fra Birgitte er datert 1905 og sendt fra Trondheim. (Jeg har skrevet mer om dette og lagt ved et lite utdrag fra brev her: https://www.dropbox....sdatter Moe.pdf side 2).

 

Jeg er veldig interessert i å finne ut hvem denne Birgitte kunne være. Hun kjente tydeligvis Ristadfamilien og hadde kontakt med dem som hadde emigrert. Hun viser i et av brevene til at hun har barn (døtre) som uteksamineres fra skolen på denne tiden.

 

Kan denne Birgitte Olsen være identisk med Johan Olufs søster (Adams tante), Birgithe Mikkelsdatter, f.1856?

 

Om Birgithe Mikkelsdatter har jeg funnet ut følgende:

Birgitte (f.1856) gifter seg i 1877 med Peder Olsen Hallem (f.1852) i Levanger:

https://familysearch...M9.1.1/N7Y1-F3K

 

Ble foreldre til Ole Konrad i 1877:

https://familysearch...M9.1.1/VW2N-J8T

 

Etter det finner jeg ikke ut noe om Birgithe Mikkelsdatter.

- Fikk hun flere barn (jf. de nevnte døtrene)?

- Emigrerte hun og/eller mannen hennes?

- Kan hun ha flyttet til Trondheim og/eller vært der rundt 1905 (jf. brevene fra Birgitte Olsen)?

 

Jeg er veldig takknemlig for all mulig hjelp til å finne ut mer om Birgithe Mikkelsdatter (og Birgitte Olsen) da det kan bringe litt klarhet til en spennende historie.

 

mvh. Bjørnar Duun

http://www.bj-duun.priv.no

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Birgitte Mikkelsdatter

Norway, Marriages, 1660-1926 birth: 1856 marriage: 21 Jan 1877 Levanger, Nord-Trøndelag, Norway

  • parents:Mikkel Nielsen
  • spouse:Peder Olsen Hallem

 

Kildeinformasjon: Nord-Trøndelag fylke, Landsoknet i Levanger, Ministerialbok nr. 720A04 /2 (1875-1879), Ekteviede 1877, side 41.

Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16935&idx_id=16935&uid=ny&idx_side=-33

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-kb20050509040749.jpg

 

 

Ole Konrad Olsen Rstadvald

Norway, Baptisms, 1634-1927 christening: 10 Jun 1877 LEVANGER, NORD TRONDELAG, NORWAY

  • parents:Peder Olsen Rstadvald, Birgitte Mikkelsdatter

 

 

Gudrun Sofie Olsen

Norway, Baptisms, 1634-1927 birth: 24 Jul 1886 christening: 17 Oct 1886 EGGE, NORD TRONDELAG, NORWAY residence: 1886 Steinkjer, Nord-Trondelag, Norway

  • parents:Peder Olsen, Bergite Mikkelsdr

Kildeinformasjon: Nord-Trøndelag fylke, Egge i Steinkjer, Ministerialbok nr. 740A01 (1881-1895), Fødte og døpte 1886, side 11.

Permanent sidelenke: http://www.arkivverk...ny&idx_side=-14

Permanent bildelenke: http://www.arkivverk...60925090469.jpg

 

  • Tellingsår: 1900
  • Kommune: Trondheim
  • Kommunenummer: 1601
  • Gatenavn: Wessels Gade 15a
  • Gatenr:
  • Bydel:
  • Gårdeier:
  • Antall leiligheter: 12

Peder Olsen hf g D/S Maskinist 1852 Meraker

 

Bergitte Olsen hm g Hustru 1856 Levanger

 

Mikal Albert Olsen s ug Rørlægger 1879 Sparbo

 

Petra Bergitte Olsen d ug bestilling i Aviskiosk 1881 Sparbo

 

Gotfred Sigvart Olsen s ug Smedlærling 1884 Stenkjær

 

Gudrun Sofie Olsen d ug* Datter 1886 Egge sogn

 

Dagny Olsen d ug* Datter 1888 Stenkjær

 

Bjarne Olsen s ug* Søn 1891 Aasen

 

Borghild Olsen d ug* Datter 1893 Aasen

 

Olaug Olsen d ug* Datter 1895 Aasen

 

http://www.rhd.uit.n...bnr=0015&lnr=02

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Tellingsår: 1910
  • Kommune: Alvdal
  • Kommunenummer: 0438
  • Navn på bosted: Foldals verk

Peder Ols. hf g verkstedsformand 27.12.1852 Meraker

 

Bergitte Ols. hm g hustru 09.02.1856 Levanger l.sogn

 

Bjarne Ols. s ug maskinkjører 17.10.1891 Aasen

 

Borghild Ols. d ug d 25.11.1893 Aasen

 

Olaug Ols. d ug d 26.11.1895 Aasen

 

Arne Ols. pleiesøn ug pleiesøn 05.10.1905 Aure

 

http://www.rhd.uit.no/folketellinger/ftliste.aspx?ft=1910&knr=0438&kenr=014&bnr=0006&lnr=00

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Der kom det både flere barn og bosteder ja. Da virker det svært sannsynlig at brevskriveren er identisk med Birgitte Mikkelsdatter. Hun har giftet seg til Olsen og bodd i Trondheim. Hun har døtre som passer i alder med innholdet i brevet. Hun er i familien og dermed også forståelig at hun kjenner dem hun snakkes om i brevene.

 

Denne Birgitte Olsen er det flere som har spurt etter hvem kan være. Blant annet en av etterkommerne til Emma i Sverige. Nå tror jeg endelig at jeg har et sannsynlig svar på spørsmålet.

 

Brevene som jeg har fått tilgang til: https://www.dropbox....Emma Domeij.pdf

 

 

Tusen takk for hjelpen, Ann- Mary!

 

(PS: Jeg vil etter hvert legge ut det jeg finner om denne familien her: http://bj-duun.priv.no )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.