Gå til innhold
Arkivverket

Lauritz Falk (1909-1990) - hvor kom navnet de Chezaulx fra?


Jan Søstuen
 Del

Recommended Posts

Skuespilleren Lauritz Falk (eg. Lauritz Meyer de Chezaulx Falk), f. i Brussel i 1909 og død i Stockholm 1990.

 

Artikkel fra Store Norske Leksikon her http://nbl.snl.no/Lauritz_Falk/utdypning

 

Jeg skulle gjerne visst hvor mellomnavnet de Chezaulx kommer fra og hvorfor han tok/fikk dette mellomnavnet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan det komme fra Meyer-slekten?

Et googlesøk på "de Chezaulx" viser en Anna Christine de Chezaulx gift med Heinrich Meyer i Bergen (1774-1832). Var det forfedre til Laura Meyer (1872-1965) ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Laura Meyer (1872-1965) i FT1875 i Bergen http://digitalarkivet.no/cgi-win/WebCens.exe?slag=visbase&sidenr=2&filnamn=f71301&gardpostnr=17710&merk=17710#ovre

 

Foreldre: Lauritz Meyer f. 1835 i Bergen og Christine Meyer f. 1841 i Bergen.

 

Ved søk i kirkebøkene etter Lauritz Meyer f. 1835 i Bergen finner jeg denne:

Kildeinformasjon: Bergen fylke, Nykirken, Ministerialbok nr. A 12 (1821-1844), Fødte og døpte menn 1835, side 87.

Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=8726&idx_id=8726&uid=ny&idx_side=-88

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-kb20070416630322.jpg

 

Nummer 44 øverst på siden. Lauritz Thura Thrap Meyer.

 

Foreldrene er innført som Johan Jacob Meyer og Henriette Christine Thrap.

 

Et google-søk på Johan Jacob Meyer satte meg på spor til hans foreldre som ser ut til å være Henrich Meyer og Anna Christina de Chezaulx. Så dine antagelser i innlegg 2 ser ut til å stemme. Skal skjekke med kilder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.