Gå til innhold
Arkivverket

Hjemmedåp


Solfrid Vestaberg
 Del

Recommended Posts

Min oldemor Metta Helena ble døpt hjemme, men jeg klarer ikke å lese navnet på hun som utførte dåpen. Noen som ser hvem det var? Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=2007&idx_id=2007&uid=ny&idx_side=-11, nr 21

 

Datoen for dåpen refererer den til når hun ble hjemmedøpt eller når det ble stadfestet i kirken?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hjdbt af Oliane Lars-

dtr. Fuskanger.

 

Ettersom det kun er oppgitt en dåbsdato vil jeg tro den gjelder stadfestelsen i kirken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nok dato for stadfestelse i kirka ja. Bla noen sider frem i kirkeboka til:

 

Kildeinformasjon: Hordaland fylke, Herdla, Ministerialbok nr. A 2 (1869-1877), Fødte og døpte 1871, side 14.
Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=2007&idx_id=2007&uid=ny&idx_side=-13

 

...så finnes en innføring hvor det står kun hjemmedøpt og ingen dato. Barnet har antakelig dødd før man rakk å komme seg til kirken, og dermed finnes det heller ingen dato for stadfestelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.