Gå til innhold
Arkivverket

Koder i folketelling fra 1910


Recommended Posts

Fra Riksarkivet fikk jeg tilsendt originalsiden bak en leilighet i Oslo i folketelllingen fra 1910.

 

Originalsiden ser slik ut: post-3749-0-56491900-1399398627_thumb.jpg

 

Jeg lurer på om noen kan hjelpe meg med å tyde tegnene som står på dette arket? F.eks. står det "X5" foran "Sjømand" på den nederste oppføringen, og på noen av de andre yrkene står det også noen tallkombinasjoner jeg ikke forstår. Noen tips?

 

Slik ser den ut i Digitalarkivet: http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft/leilighet/lf01036392283005

 

(Olaf Georg Hansen, som står nederst her, er også registrert i folketellingen for Sarpsborg på samme tid - så kan være at noen har oppdaget feilen?)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ser ut til å være noen koder som kan ha blitt brukt i forbindelse med summeringen av tellingen. Vi har undersøkt arkivet etter Statistisk sentralbyrå for å se om det ligger noen veiledning eller lignende til hvordan tellingen skulle summeres, men kan ikke se at dette er tilfelle. Så nøyaktig hva hver enkelt kode står for kan vi dessverre ikke svare på.

 

Vennlig hilsen

 

Seksjon for brukertjenester

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.