Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Oversikt over de som meldte seg ut av statskirken?


Recommended Posts

Hei!

Finnes det noen oversikt over de som meldte seg ut av statskirken? Ble det her skrevet ned/notert ned noen begrunnelse? Var det vanlig å melde seg ut av statskirken på midten av og mot slutten av 1800 - tallet?

Endret av Ingrid Jacobsen

Her en tilfeldig valgt side utmeldte/innmeldte Statskirken

 

Kildeinformasjon: Oslo fylke, Vestre Aker, Ministerialbok nr. 9 (1878-1967), Utmeldte av statskirken 1880-1882, side 87.
Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=3476&idx_id=3476&uid=ny&idx_side=-81
Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-kb20060512030420.jpg

 

 

Her er et eksempel fra Trondheim, Domsognet:

http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_id=2714

 

Du kan se i kirkebøkene for det sognet som er aktuelt for deg, om det er ført slike lister der.

 

Mvh Randi Elisabeth Haugros

Endret av Randi Haugros
  • 2 uker senere...

Takk for svar. Jeg er noe usikker på hvilket sogn dette dreier seg om, siden hun giftet seg borgerlig senere og kom fra og bodde en annen plass

.

I den borgerlige vielsen står jo datoen for utmeldingen..

 

Marie Evensdatter Dønnum utmeldt av statskirken 30/10-1894 av 'personlige' grunner, som det står. Hun er ikke innmeldt i noe annet trossamfunn.:

Akershus fylke, Eidsvoll i Eidsvoll, Ministerialbok nr. 3 (1882-1895), Utmeldte av statskirken 1893-1894, side 164.

Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=3468&idx_id=3468&uid=ny&idx_side=-151

(nr. 15)

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.