Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Kirkebok for Espedalen, Flekke, Sogn og Fjordane


Recommended Posts

Hei Leif,

 

Ja, jeg var inne på den linken - men fant ikke "Flekke" og da jeg ikke akkurat er særlig lokalkjent der så ble jeg litt usikker. Takker så meget for oppklaringen - da skal vi nå se om man ikke kan komme videre  :)

Eg har tidlegare skanna kartet som høyrer til bygdeboka, og det er på 2,79 MB. No har eg "leika" meg litt, og har laga ein versjon som eg trur skal vere mogeleg å få lagt ut trass i Digitalarkivet si grense på 500 kB:

 

kart_fjalersoge_.zip

 

Dette er vel sett saman av gamle gradteigskart, som også kan lastast ned frå Statens Kartverk si teneste som gjeld gamle kart. Noko over midten ser ein dalsfjorden, og så går Flekkefjorden og Guddalsvassdraget på skrå nedover mot høgre. Områda nord for Dalsfjorden høyrer no til Askvoll og Gaular, men høyrde tidlegare til Holmedal og Dale sokn i Fjaler. Vestlegaste delen av kommunen utgjorde Holmedal. Soknegrensa mellom Holmedal og Dale kan sjåast midt i Flekkefjorden. (Tidlegare høyrde også gardane Haugland (Hovland ytre) og Hernes til Holmedal). Går ein vidare nedover langs vatna finn du Espedal på venstre sida. Går ein endå lenger finn du soknegrensa mot Guddal sokn, som var den søraustlegaste delen av kommunen.

Endret av Torbjørn Igelkjøn

Hjertelig takk for opplysningen, det hjalp meg på sporet. La også merke til at det dukket opp mange Igelkjønn når jeg leste igjennom kirkeboken; så her er man helt klart på dine jaktmarker  :D

Endret av Kjell Arne Brudvik

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.