Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Tyding av skrift/ Gildeskål


Recommended Posts

Hei,

 

Trenger hjelp med å tyde hva som står øverst på venstre side "Maren Olina"

 

Kildeinformasjon: Nordland fylke, Gildeskål, Ministerialbok nr. 805A02 (1805-1826), Kronologisk liste 1809, side 42.
Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16608&idx_id=16608&uid=ny&idx_side=-43
Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-kb20070830630334.jpg

 

 

Harald

Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/195011-tyding-av-skrift-gildesk%C3%A5l/
Del på andre sider

Et forsøk, leser det litt anneledes:

 

Døbt Maren Olina gl: 6 Timer Parentes Peder Isachss: og

Ane Peersd yttre Kielling: Vid Niclaus Helgess: Edesvig:

Aren Olss: Ib: Marte(?) Persd Ib: Ane Samsonsd Ib: [Andr...]

Larsd Ib.

Fadrene er kanskje ikke så viktige, men ut fra hva vi ellers vet om befolkningen i området så er nok første fadder Willum Helgesen. Gården han brukte er vanligvis kalt Eggesvik. Hans kone Maren Persdatter. Nest siste fadder trolig Ane Svendsdatter fra Kjelling. Siste fadder Annechen Larsdatter, gift med Arnt Olsen, Eggesvik.

Artig dette, Arnt Olsen, Eggesvik sin far, Ole Arntsen, er nemlig min stamfar.

 

Jeg mener fadderne er interessant å få med seg, da jeg for se om mine stamforeldre hadde forbindelser til andre stamforeldre i nærområdet.

 

Tusen takk for all hjelp.

Leif har fullstendig rett i at fornavnet til første fadder er Willum. Når det gjelder nest siste fadder så er denne ikke skrevet som Svend/Sven/Svennsdatter, men er innført som Ane Samsonsd. Om hun virkelig het så eller ei vet jeg ingenting om.

Det eksisterte en Ane Samsonsdatter fra Aag i Beiarn, f. ca 1764. Ved skifte etter faren i 1813 var hun gift på Skaanland (Bodø?). Det kan være henne.

 

Foreldre til Isach Pedersen m.fl. var Peder Isachsen og Lisbeth Stephensdatter. Det fremgår av skifte etter Lisbeth i 1778. Peders foreldre var trolig Isach Olsen og Mali Davidsdatter. Skifte etter Mali i 1740.

Takk skal du ha, Leif, jeg ser nå at det er meget mulig at Isach Olsen og Mali Davidsdtr er foreldrene.

 

At hun var 6 timer gammel, var da nokså spesielt, er det svært sannsynlig at dett er er feil?

 

Takk til alle for all hjelp!

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.