Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Uforståeleg tittel? i fadderliste


Recommended Posts

Vart ståande heilt fast på kva som står mellom fadder nr. 3 og 4 i denne dåpen:

Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=9236&idx_id=9236&uid=ny&idx_side=-139

 

Bapt Tosten Biøchnes Ole. Fadd Hans Biønnelss. ibm. Paul ibm.

Jesprk. Xrsthopers. ibm. g_____ Rønnov Paul Stavems ... osv 

 

Endret av Arnfinn Kjelland
Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/195168-uforst%C3%A5eleg-tittel-i-fadderliste/
Del på andre sider

Det står ganske klart og tydelig garder synes jeg.

 

En garder er en gardesoldat, kan noen av fadderene vært i København som soldat, enten ved livgarden til fods eller til hest? Det var mange nordmenn ved begge regimenter, spesielt fotgarden.

  • 1 år senere...

Beklagar at eg har oversett svaret ditt, Ola. Slik det står må det da ha vore Jesper som har vore gardesoldat. Han var f. ca. 1716 og altså knapt 30 år ved denne dåpen. Han gifta seg seinare og fekk familie, men så langt eg ser er ikkje noka slik nemning brukt ved dei andre hendingane han var involvert i. Dette er òg einaste gangen eg har sett denne tittelen i materialet frå Lesja.

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.