Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Charlotte Marie Karlsdatter - død i Bergen eller Florø før 1939 ?


Recommended Posts

Charlotte Marie ble født 19.12.1885 i Strusshamn på Askøy - nærmere bestemt Krokåsvåg.

Foreldrene far husmann og fisker Karl Larsen fra Voss og Martha Kristine Pedersdatter fra Fitjar. 

Charlotte var en av fire barn som vokste opp på Askøy.

 I 1910 har Charlotte flyttet til Florø hvor hun får datteren Ester Mathilde med skipper Jonas Stefanus Johnsen.

I 1915 bor Charlotte fremdeles i Florø og får datteren Edna Constanse med smed Ingvald Monsen fra Tennebø.

 

Etter dette er det ingen spor etter Charlotte, men hun er innført som avdød i 1939 når datteren Ester gifter seg i Bergen. 

 

Flyttet Charlotte tilbake til Askøy eller Bergen? Flyttet også datteren Edna til Bergen?

 

Noen som kan hjelpe meg her ?

 

mvh

Bente Borgen

Endret av Bente Borgen

Ester ble visstnok boende i Florø til hun skal ha blitt konfirmert i 1925, men dette kan jeg ikke finne i kirkebøkene. 24. juni 1939 gifter hun seg i Sandviken kirke med Ingmar Johan Johannessen fra Bergen.

 

Edna vokste opp hos fisker Lyder Pettersen og konen Anna Marie Madsdatter i Florø. Jeg vet ikke hvor hun ble konfirmert. Ifølge hennes sønn hadde hun en huspost i Bergen under krigen, ble gravid, og født sønnen Per Gunnar i oktober 1945 i Oslo. Han ble døpt i gamle Aker kirke. Etter noen få år. ble han adoptert. Det er han som ønsker å finne sine røtter og evt. nålevende familie.

Så spor etter Charlotte Marie eller faren, Hans Ørdal, vil være med å fylle ut puslespillet for en sønn som ønsker dette veldig sterkt!

Takker Nina!

Joda, det stemmer at du har funnet hans tante i Bergen.

Det blir kontakt mellom ham og etterkommerne i Bergen.

 

Men hvor ble det av moren, Charlotte Marie Karlsdatter ?

Det er det store, vanskelige spørsmålet....

 

Av søsken som vokste opp hadde Charlotte:

1. Andrea Kristine gm Kaspar Johan Kristiansen Follesø Gylløw (bosatt på Askøy)

2. Petra Leonora gm Kristian Olsen (til Amerika)

3. Laura Olufine Larsen (1888-1977) gm Kristoffer Bertin Kristoffersen (1889-1970) bosatt på Hanøy, Askøy

 

Kanskje noen kjenner til familien og kanskje disse opplysningene kan hjelpe til å finne fram til hvor Charlotte ble av ?

 

 

 

 

 

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.