Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Spørsmål om Borgerbrev, eventuelt mesterbrev. Tømmermand Johannes Johannessen (Skar) i Drøbak


Recommended Posts

Hei!

Jeg lurer på om dere kan hjelpe meg med et par ting? Eventuelt henvise meg videre til rette instans?

 

Johannes Johannessen (Skar) bor i Drøbak ved folketellingen i 1801 og er der oppgitt som tømmermand.

Det kan virke som Johannes kommer fra Øyer i Gudbrandsdalen og jeg er usikker på når han kom til Drøbak, men hans tredje barn Sara Maria er født i Aas/Drøbak i 1797, så han må ha flyttet dit mellom 1783 og 1797.

 

Jeg har nå kommet frem til at det kan se ut som om Johannes var en borger i Drøbak og han må jo også ha tatt et mesterbrev?

I den anledning lurer jeg på om dere kunne hjelpe meg til hvor heg eventuelt kunne funnet dette?

 

Jeg lurer også på det samme ang Underbetjent Hans Nielsen i Drøbak (ved folketellingen i 1801)

 

Mvh Adèle Marie Moe

Hei.

Mesterbrev/borgerbrev ble utstedt av magistratene, og disse arkivene oppbevares i statsarkivene. Drøbak var på denne tiden underlagt magistraten i Christiania, så du bør henvende deg til Statsarkivet i Oslo.

 

Med vennlig hilsen

 

Seksjon for brukertjenester


 

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.