Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Vielse 1805 - Kvinnherad. Hva står det der?


Recommended Posts

SAB, Kvinnherad Sokneprestembete, H/Haa: Ministerialbok nr. A 4, 1778-1811, s. 158
Brukslenke for sidevisning: https://media.digitalarkivet.no/kb20070510660489

 

Jeg vet ikke om jeg har oppgitt de rette detaljer for kirkeboksida da det er første gangen jeg spør om noe etter at det ble laget et nytt system for de skannede kirkebøkene.

 

Det jeg gjerne skulle vite, er hva som står på høyre side, det 6. giftermålet ovenfra. Hva er datoen? Ser ut som 16. juni, men jeg blir litt forvirret av at det i såfall ikke er ført inn kronologisk.

 

Navnene ser ut til å være Søren Hagtorsen Eeg og Anna Nielsdatter Skorpen, og det var det første giftermålet til Anna jeg var på leting etter (hun var enke da hun i 1813 giftet seg med min 2xtippoldefar, Samson Samsonson Døssland). Hva står det foran brudgommends navn? Og hva heter 'Cautionistene'?
 

Vielsen er 16. juni, ja. De ble vel innført i den rekkefølge de bestilte lysning, og vielsesdatoen er derfor påført i ettertid.

Jeg leser dette slik:
Ligesaa Ungkarl Søren Hagtorsen Eeg med Pigen Anna Nielsdatter Skorpen. Caut: Ricard Eeg, Jens Fedt.

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.