Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Recommended Posts

Jeg søker etter slekter fra Sviggum og luster -Hafslo . Som kroken gård i luster . som er eller var en storgård i Luster kommune, Sogn og Fjordane, på østsiden av Lusterfjorden. Forstår det sån at Krockow ætten eide denne gård en gang .

 

 

 

Sviggo - Sviggum gård Hafslo .

 

 

Min oldemor Karen Marie Kristoffersdatter Sviggum Født på sviggo:  1874 Hafslo pr. gj., Sogn og Fjordan

 

Søker etter mer info om garden Sviggo -Sviggum, slekten  Erik sviggum født 1790 - Iver Erichsen Svigum

 

Malene Eriksdatter Sviggum var Datter av Torkild Erikson Bolstad - Sandvig og Ingeborg Iversdatter Marifjøra

 

 

 

 

Har vi noen fra dette området her på forumet som kan føre slekt og gard på disse navn jeg har lagt ut her ?

 

 

 

 

 

mvh jan

 

Endret av Jan Harald Fosse

Jeg lurer også på om denne autosomale DNA test mot Jan Bernadotte som viser slekt til oss , Kan svaret  ligge i Karen Marie Kristoffersdatter Sviggum  sine aner ang autosomale DNA testen ? Er hennes aner i slekt med Bernadotte ?

Endret av Jan Harald Fosse

Moren til Karen Marie var "Pige Malina Eriksdtr. Sviggum"

SAB, Hafslo Sokneprestembete, Klokkerbok nr. A 1, 1866-1908, s. 71
Brukslenke for sidevisning: https://media.digitalarkivet.no/kb20060815040077
 

Men Sviggum var nok bare hennes adresse - kanskje hun var tjenestpike der - for ved tellingen året etter var de hjemme hos foreldre/besteforeldre på Kleiven:

http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft/person/pf01052307002192

Endret av Åsbjørg Susort

Hei jeg har litt info om disse aner og slekter fra meg . dette la jeg ut selv en gang på Gine

 

 

Karen Marie Kristoffersdatter Sviggum
his mother



Malene Eriksdatter Sviggum
her mother



Torkild Erikson Bolstad - Sandvig
her father



Torchild Eriksen Bolstad - Johansen



Johannes Torkilsson Bolstad
his father



Torkild Trondson Eide

 

 

Det Jeg husker da jeg var rundt ca 9 eller 10 år siste gang jeg var i sogn mulig luster -Hafslo med min far

 

Det jeg kan mimre var at min far mulig min bestefar også var med . Da var vi på to gårder der , Den jeg husker mest var en gård som lå lengre oppe vi måtte gå opp en lang bakke , Der var det et eldre par som ga meg og min far en god klem . det jeg husker fra denne gård var at den var gammel og det stod mulig tre eller 4 hus på dette tunet , Jeg husker også at vi kunne se over på andre siden av sjøen og at det var høye fjell der . Dette må ha vert 1978 eller 1979

 

Gård nr 2 . der husker jeg lite av men kunn at det var mer flatt tereng , samt at de hadde mye dyr på gården og at jeg fikk snop der :) Det at de snakket anderledes og at hun damen var gammel . Men jeg tror det var lengre inne i dalen mulig Hafslo ? Men jeg var liten og husker ikke så mye fra de få ganger jeg var der inne sammen med min far og bestefar . jeg har mulig vert 4 eller 5 ganger i Luster hafslo når jeg var liten . Men jeg forstår det sån at vi har vert på besøk hos slekten der inne den gang

 

 

Dette er også noe jeg har ang slekts navn i luster Hafslo

 

Karen Marie Kristoffersdatter Sviggum



Malene Eriksdatter Sviggum



Ingeborg Iversdatter Marifjøra




Iver Erichsen Sviggum Født: Født 1790 Sviggum Gård eier eller broren overtok gården på Sviggo ?

 

Sviggum, Hafslo pr. gj, Sogn og Fjordane

 

 

 


:  

 

Endret av Jan Harald Fosse

Faren til Malene Eriksdatter heter Erik Torkelsen.

Han er husmann på "Lie, nedre" i Hafslo i 1865:

http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft/person/pf01038260003034

 

Han er husmann på "Kleiven" i Hafslo i 1875

http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft/person/pf01052307002192

 

 

 Claus Rumohr  Reutz født 18 Mar 1759 i Luster, Sogn og Fjordane og Anna Amundsdatter for en datter sammen ved navn  Malene Clausdatter Marifjøra  Født 1788 .

 

 

Anna Amundsdatter sitt opphav hva vet vi m henne . jeg forstår det slik at foreldre er fra Berge gård i dalen luster ?

 

 

Anne Amundsdatter  gården Lae,

       

Endret av Jan Harald Fosse

Claus Rumohr Reutz født 18 Mar 1759 i Luster, Sogn og Fjordane og Anna Amundsdatter for en datter sammen ved navn Malene Clausdatter Marifjøra Født 1788 .

 

 

Anna Amundsdatter sitt opphav hva vet vi m henne . jeg forstår det slik at foreldre er fra Berge gård i dalen luster ?

 

 

Anne Amundsdatter gården Lae,

Hva har disse med saken å gjøre?

 

Og hvorfor ligger temaet i dette forumet, og ikke i brukerforumet?

Endret av Arnfrid Dommersnæs Mæland

http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft/person/pf01038260001930

 

http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft/person/pf01038260001931

 

hva er fars navnet på Mari Pedersdatter født 1828    Hafslo ? er det noen som kjenner til det ?

 

 

Takk Arnfrid

Endret av Jan Harald Fosse

 

Takk Inger , det ble mye rot på den siden , blanding av slekter og opphav , så jeg må prøve og finne ut av et par ting også . jeg tar det tipset som du eller Rigmor sa , en slekt om gangen ,

 

 

Du skrev også noe meget intresant ang denne DNA  testen og Karen

http://digitalarkive...f01038260001930

 

http://digitalarkive...f01038260001931

 

 

Takk Arnfrid

Da er foreldrene til Kristoffer Simonsen Elvetun, f ca 1854  på plass . Far Simon Kristoffersen født 1820   i Hafslo og mor  Mari Pedersdatter født 1828  i  Hafslo

 

Far og mor  til Mari Pedersdatter  er det noen som kjenner til denne slekten av Mari Pedersdatter ?

https://digitalarkivet.arkivverket.no/gen/vis/327/pv00000001012631

 

 

Christopher  Cimonsen er da faren . takk

 

 

 

http://da4.uib.no/cgi-win/webcens.exe?slag=visbase&sidenr=1&filnamn=hafsvi&gardpostnr=1485&personpostnr=1485

 

 

 

 

 

 

1819.11.03     Christopher Cimonsen fra Kios

Endret av Jan Harald Fosse

Alt sammen finner du i de digitaliserte databasene på digitalarkivet. Du må lære deg å bruke dem!

 

Maris far heter Peder Jensen, og moren heter Cecilie Endresdatter, begge fra Hafslo.

https://digitalarkivet.arkivverket.no/gen/vis/327/pv00000001178721

 

 

 

Peder Jensen Weirhaug brudens far .

 

Dette er nok rett linje Arnfrid

Vi bør finne mer enn en primærkilde.

Ser at det er mange aktuelle skifter.

  Cristopher Simonsen Motræ  hvem er foreldrene til han ? og hvem er moren til Simon Cristophersen Moe ?

 

Kan det være Anna Pedersdatter Kvam født 1802  som er mor til Simon Cristophersen Moe ? åpent spørsmål

 

Endret av Jan Harald Fosse

Cristopher Simonsen Motræ sin sønn Simon Cristophersen Moe født 1820 gift med Mari Pedersdatter Qvam f 1825

 

 

Hva vet vi om Cristopher Simonsen Motræ opphav ? han er mulig født 1797 ?  om dette er rett slekt  se linken ?    http://www.ancestry.com/genealogy/records/kristoffer-simonsen-motr%C3%A6_94903063

 

Jeg setter pris på alle tips

 

 

 

Da er nok dette rett vei se linken Arnfrid

 

 

http://digitalarkivet.arkivverket.no/gen/vis/327/pv00000000226078

 

da går det videre til en Lars Christophersen Kjos født 1769

 

 

brudgom     Christopher Simonsen Moe     Huusmand og Enkemand     1797     Hafslo     

2     brur     Anna Pedersdatter Yndesdal     Enke     1803     Hafslo     
3     brudgommens far     Simon Christophersen Kjos     Gd             

4     bruras far     Peder Monsen Qvam     Huusmand

 

 

 Forlovelsesdato 1868 ? er vi på feil vei igjen ?

 

 

Endret av Jan Harald Fosse

Feil vei, JA! 3.11.1819 ble Chr. g 1. gng. med Eli Hansdtr. Dverberg ✝ Motræ 6.3.1867.

 

Men, hvorfor har du lagt alt inn på Geni om du ikke har sjekket primærkilder?

 

Og, hvorfor har du ikke plassert tråden på Brukerforumet?

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.