Gå til innhold
Arkivverket

Peter Arbien og hustru Johannas gravferd


Marianne Flåto
 Del

Recommended Posts

Hei

Johanna Arbien el. Arbin (Johanna Jensdatter Holm, alias Dorph) døde i 1721. Jeg greier ikke å lese hva det står under 1721 i Byen, 22 januar "Petter Arbins..." 

 

https://media.digitalarkivet.no/kb20061004030301 

 

Deres datter, Anne Sophia,  ble døpt 17. januar samme år. Når er det rimelig at datteren ble født på den tiden. Måtte barna døpes innen et vist tidsrom eller kunne det gå uker og måneder? (I tilfelle man kan anta at Johanne døde i barselseng? Hun fikk 11 barn i løpet av 13 år.)

 

Eller er jeg helt på villspor her.

 

Takknemlig for svar

Hilsen 

Marianne Flåto

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Marianne Flåto changed the title to Peter Arbien og hustru Johannas gravferd

Petter Arbins Sl. Hustru
Alle Klocker og den Store
forud syndere side

 

Dette betyr at det ved hennes begravelse ble ringt med alle klokkene, og før begravelsen med den store klokken, samt at hun ble begravet på søndre side. Om det menes søndre side på kirkegården eller søndre side inne i kirken, er ikke helt klart.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så det er klokker det dreier seg om, da gir det mer mening. Tusen takk :)

mvh

Marianne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.