Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Maren Ingebretsdatter


Recommended Posts

Jeg skulle gjerne hatt litt hjelp til denne teksten fra ekstraretten i Aker sorenskriveri fra 1824. Det er  en dom mot enken Maren Ingebretsdatter Blixrud for tyveri. Jeg har fått med meg at hun dømmes til to måneder på tukthus, og at dette har noe med Tøyengaten å gjøre. Jeg trenger ikke noen stenografisk gjengivelse, men skulle gjerne hatt noen flere opplysninger om hva hun har stjålet, hvor hun bor og hvor tyveriet har foregått. Om det ellers står noe om hennes person, er jeg takknemlig for å få med det også.

Jeg har altså kommet et lite stykke på vei, men denne skriften svømmer litt for øynene...

 

Jeg legger en link direkte til originalen: https://media.digitalarkivet.no/view/40424/214?indexing=. Den aktuelle dommen begynner øverst på høyre side.

 

 

 

Endret av Gunnar G. Bolstad
Lenke til kommentar
https://forum.arkivverket.no/topic/213560-maren-ingebretsdatter/
Del på andre sider

Ikkje så greit å lese dette, men frå kaptein Møller har ho stole ei sølvteskei, nokre barneklede og .... verdsett til 2 spd 50 skilling, og frå major Diderichsen har ho stole 3 porselens urtepotter til ein verdi av 4 spd. 30 skilling.
Aktors påstand var 2 års tukthus + sakskostnader, forsvaret påstod 2 månaders tukthusarbeid.

Takk for god hjelp!

Det ser ellers ut til at "Lille Bergløkken" og Tøyengaden er adressene til disse to offiserene. Det dukker også opp en Olea Jacobsdatter, som selger pottene for Maren...?

Men noen adresse på Maren selv finner jeg ikke. Det hadde vært gull.

  • 11 måneder senere...

Nå har jeg funnet et avhør i denne saken mot Maren Blixrud. Her er det åpenbart flere interessant opplysninger, blant annet om hennes opphav. Men er hun fra Ringsaker eller fra Ringerike? Og hvor er det moren bor nå (i 1824?) Og er det slik at Maren har forsøkt å reise til København?

 

Jeg sliter litt med å lese dette, men har altså fått med meg en del. Noen som kunne hjelpe meg litt her?

maren august 2018.JPG

...fød paa Ringeriget paa Gaarden Lohre af Forældre Jngebrict Arnesen og Marthe Syversdr., hvilke flyttede fra Ringeriget til Aggers Sogn da hun var et halvt Aar gl.
Hun er confirmeret ved Aggers Kirke af Prosten Juul. Hendes Fader er død, men hendes Moder lever og boer i en Plads under Smedstad. Hun har ejet Gaard i Lakkegaden, men ved Separationen med Manden mistede hun Gaarden formedelst Gield, og har siden boet paa Grønland indtil i f. As. høst da hun flyttede til Torgersen paa Hammersborg indtil nu Flyttetid, og har siden ej havt noget fast Logie da hun havde sin Husholdning, og udsatte sine Børn for at reise til Kiøbenhavn, men hvilken Reise hun maatte udsætte af Mangel paa Penge.
...

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.