Gå til innhold
Arkivverket

Marie Kristine Larsen, født 1885 i Oslo


Stian Myrabø Løkeberg
 Del

Recommended Posts

I ministerialboken for Piperviken menighet (nr. 11: https://media.digitalarkivet.no/view/8085/40092/72) tror jeg at det står: "(Fraskilt sin egtemann Olsen, - lever sammen med Andresen, - ikke gift i 10 aar,-) Bryggearb. Andresen".

I dødsfallsprotokollen (nr. 663: https://media.digitalarkivet.no/view/27278/195?indexing=) står det "Fru Kristine Andresen, 40 aar gml. død d. 20 ds. paa Ullevold sykehus. Bopæl: Mellemgt. 8 I. Avdøde var fraskilt sin mann der formentlig bor i Aker, og 3 umyndige barn født utenfor ekteskap. Eiet intet".

Det at alle tre barna var født utenfor ekteskap tror jeg må være en feilskrift (selv om den første ungen ble født rett etter at ekteskapet ble inngått).

Endret av Stian Myrabø Løkeberg
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har nå fått tak i skilsmissedommen mellom Marie Kristine (f. Larsen) og Charles Olsen, og her kommer det frem en del interessante opplysninger;

     "Den 11te februar 1906 indgik Charles Axel Hjalmar Olsen og Marie Kristine Larsen i Kristiania egteskap med hinanden. I 1907 reiste førstnævnte til Amerika; en tid efter kom ogsaa sidstnævnte over. Vaaren 1908 reiste hustruen med mandens samtykke tilbake til Kristiania, hvor hun fik arbeide ved en fabrik, mens manden forblev i Amerika.
     Ved gjæsteretsstevning av 2den juli sidstleden har Charles Olsen under midlertidig ophold i Kristiania indstevnt sin hustru her for retten, hvor han i henhold til lov av 20 august 1909 (nr. 1) §4 litra a), jfr. §9. 2det punktum  har nedlagt paastand om, at det mellem indstevnte og ham bestaaende egteskap opløses, fordi indstevnte efter sin tilbakekomst til Kristiania har faat et barn utenfor egteskap.
     Indstevnte har for retten efter forgjæves forliksmægling forklart, at hun i mai 1909 hadde samleie med arbeider Odleif Svendsen. Hun er sikker paa, at nævnte Svendsen er far til det av hende den 20de januar d. a. fødte barn Solveig, som døde den 14de juni sidstleden. Indstevnte erkjender derfor at ha gjort sig skyldig i utroskap mod citanten, som siden 1907 har opholdt sig i Amerika. I en erklæring av 28de juni sidstleden (dok. 4 ad 1), som hun efter oplæsning inden retten har vedtat som rigtig, har indstevnte samtykket i skilsmisse og indgaat paa at la citanten beholde deres eneste fælles barn Aksel, saalænge det behandles godt. Indstevnte har derfor frafaldt ethvert krav paa underholdningsbidrag hos citanten fra egteskapets eventuelle opløsning.
     Retten anser det ved indstevntes forklaring, sammenholdt med det avhørte vidne Albert Olsens krav og med den som bilag 1 ad 2 fremlagte, av jormor A. Engh den 11te juli 1910 avgivne erklæring, godtgjort, at indstevnte har gjort sig skyldig i utroskap mot citanten, idet det er utelukket, at citanten, som helt siden 1907 har bod i Amerika, kan være far til det av hende den 20de januar d. a. i Kristiania fødte barn. Citantens paastand om egteskapets opløsning blir derfor at ta tilfølge. Da indstevnte efter det oplyste ikke kan antas at ha levet sammen med citanten i de sidste 10 maaneder, er det unødvendig overensstemmende med §12, 2det led, i loven av 20 august 1909 i dommen at fastsætte en frist, inden hvis utløp indstevnte ikke maa indgaa i nyt egteskap.
     Citanten har ikke nedlagt paastand om tilkjendelse av saksomkostninger.
Ti kjendes for ret:

Det mellem Charles Aksel Hjalmar Olsen og Marie Kristine, født Larsen bestaaende egteskap ophæves".

Dommen ble vedtatt 26. juli 1910, og står skrevet i Domsprotokoll 91 for Oslo tingrett, side 748-750.

Den uekte datteren Solveig finner jeg død i ministerialboken for Gamle Aker menighet (nr. 72: https://media.digitalarkivet.no/view/9033/44111/18)
.

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.