Gå til innhold
Arkivverket

Jacoba Ruud (gift Fisher) fødd 1898, Noreg, død etter 1960 i New Jersey, USA


Per S. Nestande
 Del

Recommended Posts

Eg har tidlegare etterlyst informasjon om Christian August og Anette (Conradi) Ruud som utvandra til USA med to barn i 1904 og vil gjerne løfte fram igjen spørsmålet om kva som skjedde med dottera Jacoba.

 

Eg har ikkje klart å finne noko meir om  Jacoba (omtalt som Cuba eller Coba) etter 1920 da ho er nemnd saman med foreldra og broren i folketeljinga i 1920 i Nether Providence, Pennsylvania.  Eg har ikkje funne henne igjen i seinare folketeljingar. Eg har ikkje funne minneord (obituaries) om korkje henne, broren eller foreldra og heller ikkje anna informasjon om denne familien i avisene eg har tilgang til gjennom newspapers.com. Er det nokon som kjenner til andre kjelder t.d. for Pensylvania eller New Jersey som kan gje svar på kva som skjedde med henne?

 

Med beste helsing

 

Per S. Nestande

Endret av Per S. Nestande
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk skal du ha Ann-Mary.

 

Det er absolutt ein interessant kandidat!

 

Eg ser i ei adressebok at Jacoba Fisher er enke og stadig i live i 1960. Ho bur da på same adresse (34 Winding Way, Clifton, New Jersey) som bror til Jacoba Ruud, Fredrik Stang Ruud og kona Minnie bur i.

 

Ernest John Fisher døydde 5. mars 1954 i Lodi, New Jersey.

 

 

Endret av Per S. Nestande
  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Ann-Mary Engum skrev:

Ikke lett å finne dødsfallet hennes.

 

Finne dødsfall i New Jersey er ikke lett 😣

 

Det finnes imidlertid et nettsted som heter “Reclaim the Records” (RTR). Folka som driver dette nettstedet gjør en fantastisk jobb og de har frigjort indekser for bl.a. NJ. Man må imidlertid “bla litt” for å finne frem (søkbar kun 2001-2017).

 

Jeg tok utgangspunkt i 1960 (siste spor) og kom frem til 1972 hvor hun dukket opp. Død 7. januar 1972. Det er koder for dødssted og bosted. Koden for hennes bosted (Place of Residence) er 1610 hvilket tilsvarer Clifton (hvor hun bodde i 1960), Passaic County og koden for dødssted (Place of Death) er 1635 hvilket tilsvarer Passaic (City), Passaic County - ikke langt fra hverandre - SE KART.

 

Lenke til RTR, The NJ Death Index - https://www.newjerseydeathindex.com/
Lenke til dødsfall index, side 0252 (nederst)https://archive.org/details/NJ_Death_Index_1972_A-G/page/n253
Lenke til koder for bo- og dødssted, side 12 - https://archive.org/details/NewJerseyDOHLocalityCodes1949-1984/page/n11

 

Ganske langt nede på siden til RTR finner du forklaring til hvordan du kan bestille hennes dødsattest - du trenger “file number” - Jacoba’s nummer er 5097.

 

Jeg legger inn lenker til NJ Health hvor du kan bestille, den første er den raskeste.

https://www.nj.gov/health/vital/order-vital/online-requests/index.shtml

https://www.nj.gov/health/vital/order-vital/genealogical-records/

 

1972_Jacoba Fisher.jpg

Endret av Egil Johannessen
  • Liker 3
  • Takk 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lenke til NJ, Marriage Index (Brides) - https://archive.org/details/NJ_Marriage_Index_Brides_1920-1929_P-S/page/n372

Lenke til RTR, NJ Marriage Index - https://www.reclaimtherecords.org/records-request/16/

 

Jacoba (med etternavnet Rund) vielsesdato 4. februar 1926. Mannens initialer EF (Ernest Fisher). Kode 5 (Place of Marriage) skal ifølge denne kodelisten (gjelder 1949-1984 - har ikke funnet noen kodeliste for tidligere periode) være Brigantine City, Atlantic County, NJ.

Volume 12 / page 630 (for bestilling; bruk lenkene i post # 6).

 

1929_Marriage Index_Jacoba R.jpg

 

Tar også med funn fra Ancestry - Lenke: https://search.ancestry.com/cgi-bin/sse.dll?viewrecord=1&r=an&db=NJMarriageIndexes&indiv=try&h=901266547

The New Jersey, Marriage Index, 1901-2016
Name:    Jacoba Rund
Maiden Name:    Rund
Gender:    Female
Marriage Date:    Feb 1926
Marriage Place:    New Jersey, USA
Spouse:    E F

Endret av Egil Johannessen
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for informasjon og også innsikt i korleis ein kan leite i New Jersey Egil!

 

Med beste helsin

 

Per S. Nestande 

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 timer siden, Per S. Nestande skrev:

Tusen takk for informasjon og også innsikt i korleis ein kan leite i New Jersey Egil!

 

Hyggelig å kunne hjelpe 😊

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.