Gå til innhold
Arkivverket

Skriflig anmeldt av jordmor ved dåp (kirkebøker)


Kjell Arne Mork
 Del

Recommended Posts

Jeg ser i skannete kirkebøker ved dåp så står det av og til "Skriflig anmeldt av jordmor...". Finnes denne informasjonen et sted?

I dette tilfellet gjelder det fra kirkeboken fra Korskirken, Bergen, 1843 (fødte og døpte menn).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anmeldt her betyr vel at jordmora har meldt fra til presten om fødselen som skjedde utenfor ekteskap. I noen kirkebøker bruktes uttrykket "opgiven af". En kolonne i kirkebøker  ca 1890 heter: "Ved uegtefødte Børn, anmelderens Navn m.v." Hvis denne meldinga var skriftlig, kan den kanskje finnes i vedkommende prestegjelds prestearkiv. Der kan en finne flyttemeldinger, dødsmeldinger og annet som sognepresten har mottatt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.