Gå til innhold
Arkivverket

Tolfshus - Høbøl


Finn Roaas
 Del

Recommended Posts

I Østfold fylke, Moss, Onsøy, Tune, Veme og Åbygge, Fogderegnskap nr. 128 (1699-1699), Dokumentside, Side 54
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/rk10091208130055 står det følgende: Tolfshuus Eier Hans Svennebye - Hof Sogn.  Hof sogn ligger i Hedemark fylke. Man tenker umiddelbart at Svennebye er en gård i Hof, men så enkelt er det ikke. Ingen gårder ved navnet Svennebye i bygdebøkene for Hof. Mitt spørsmål er om noen har vært borti disse navnene jeg har sitert her. 

Med vennlig hilsen

Finn Roaas

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei.

 

Gamle Hof prestegjeld bestod av tre sokn: Hof, Våler og Åsnes. Dette området dekkes i dag av kommunene Våler og Åsnes. Hof sokn ligger i Åsnes kommune. Det er utgitt bygdebøker for alle tre områdene, uavhengig av hverandre. De bøkene du snakker om (av Hans Marius Trøseid) dekker bare Hof sokn, og der finner du ikke Svenneby.

 

Svenneby er omtalt i Våler bygdebok av Alex Bugge, side 509.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.