Gå til innhold
Arkivverket

Medbragte attester for Innflyttere, reisepass, Tydehjelp


Kari Dakota  Aasheim
 Del

Recommended Posts

Hei 

Jeg er ny i slektsforskningens verden og lurer på dette med reisepass og flyttemelding i årene 1844-1847.

 

1: Kan noen klare å tyde hva som står under kategorien medbragte attester for person 34, Fredrik Fredriksen, jeg ser hvilken dato det er, men ikke hva slags type attest.

Lenke til sidevisning: https://media.digitalarkivet.no/view/899/402

 

2. Hvor strengt var det med reisepass mellom amt/fylker i 1840-50, var det i det hele tatt anledning til å reise uten pass, og kan innflytting og kontroll av reisepass stå oppført flere steder slik at jeg kan lete etter denne informasjonen i flere kilder?

 

3. I kirkebøkene står det liste over innflyttede og utflyttede. Var man pliktig til å melde inn- og utflytting til presten? Jeg ser at mange er oppført som utflyttet i kirkebøkene flere år etter at de har flyttet ut. Hva kan dette skyldes?

 

Hilsen Kari

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 ) Det står dato for når attesten ble skrevet og navnet på presten som skrev den. (Moss)

 

Snedkersvend Fredrik Fredriksen flyttet til Kristiansand for å ta arbeid. Han kom fra Christiania og bosatte seg hos høker S... 

 

Flytteattester inneholdt informasjon om hvor personen var døpt, om vedkommende var konfirmert (som man måtte være for å kunne gifte seg), om vedkommende var gift eller bundet av ekteskapsløfte - altså var fri til å kunne inngå ekteskap. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har funnet en kapellan Ole Bech Moss ved tre anledninger på Digitalarkivet. Kanskje er det ham som har skrevet attesten.

 

1801-tellingen: 

https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01058263000011

 

Dåp av et barn i 1805:

https://www.digitalarkivet.no/view/255/pd00000006071153

 

og enda et barn i 1807:

https://www.digitalarkivet.no/view/255/pd00000012927101

 

Kan være nyttig om du leter etter hvor Fredrik Fredriksen kommer fra.

Endret av Anne-Lise Hansen
Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, Anne-Lise Hansen skrev:

Han kom fra Christiania og bosatte seg hos høker S... 

 

...hos Høker Smebye...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det stemmer nok bra Anne Lise Hansen. Konen til brennevinsforhandler Smebye er fadder til barnet hans 🙂 

Endret av Kari Dakota Aasheim
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.