Gå til innhold
Arkivverket

Kobling Sesvoll i Ullensaker og Ingulsrud i Nannestad


Olaf Larsen
 Del

Recommended Posts

Dett innlegget er også publisert i forumet til Slekt&Data http://www.disnorge.no/slektsforum/viewtopic.php?p=797852#797852

 

Jeg har en ane som kun er nevnt 1 gang, i FT 1801 for Major Sæter i Ullensaker i Akershus. Jeg har spurt om ev. opprinnelse tidligere, uten å finne svar.
https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01058227004206
014 Amund Christensen 04 50 - Mand Begge i første ægteskab Inderste gaaer i dagglye
015 Margrethe Nielsdatter 04 52 - Hans kone Begge i første ægteskab -
016 Halvor Amundsen 04 10 - Deres børn - -
017 Marthe Amundsdatter 04 8 - Deres børn - -

Amund Christensen har jeg ikke har funnet nevnt noe annet sted, kun denne ene gangen, Margrethe har jeg funnet to av. Jeg har mistet kilden, muligens FS, det er en Margrethe Nielsdatter, 70 år dvs. f ca 1747 som begraves 02.03.1817 i Oslo, det kan teoretisk passe med 'min' Margrethe, men jeg har ingen andre opplysninger som kan støtte muligheten. Jeg har noen teorier vedr. datteren Marthe Amundsdatter, men jeg har ikke primærkilder å støtte meg på. Sønnen Halvor Amundsen ble gift med en Anne Hansdatter, av ukjent opprinnelse. Vielsen er ikke kjent. Da deres første datter ble konfirmert, ble det opplyst at hun var døpt i Eidsvoll, og det er vel årsaken til at sporene etter disse personene ikke er enkle å finne, kirkebøkene i Eidsvoll ble jo ødelagt i brann. Jeg kjenner alle barna til Halvor Amundsen og Anne Hansdatter, min tippoldemor Anne Haagine Halvorsdatter er et av dem, hun havnet i Eidsvoll, og er omtalt her:
http://www.disnorge.no/slektsforum/viewtopic.php?p=722581#722581

Barna til Halvor og Anne er oppgitt født på hhv. Sedsvold, Majorsæter, Dahlseie, og i Skinderstuen. Anne Hansdatter døde i Skinderstuen u Dahl i 1838. Eiendomsforholdene er nokså rotete, gården Sæter med Rulnæs hadde muligens Majorsæter som hovedbøle, Skinderstuen lå på Sessvoll, det er sannsynlig at alle disse eiendommene på et tidspunkt lå under Dal, derfor til tider litt uoversiktlig med navnene og tilhørighet for eiendommene.
Gårdene Sesvoll, Sætre med Rulnes og Dal er omtalt etter hverandre i Ullensaker bygdebok 3:

https://www.nb.no/items/1f52e0fad3a6995b70b8c9bcdf2e5e5f?page=649&searchText=ullensaker bygdebok


Da kommer jeg tilbake til Amund Christensen. I denne utskriften gjort i 1979 av pantebok 3, som omtaler deling i 1778 av gården Sidsvold mellom Christen Thordsen og Jens Thordsen, som var eiere og brukere på gården, går det fram at Christen skulle ha Schinder-løkken, med det derved liggende Skinder-stue-berget. Dokumentet er underskrevet av Jens Thordsen Engelsrud og Christen Thordsen Sidsvold.
Akershus, Oslo, Østfold fylke, Annen kilde nr. 38 (1979-1979), Dokumentside, Side 199
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/sa10061103299168

Det reiser noen spørsmål:
Hvor kom Christen Thoresen fra, og er han far til Amund Christensen?

Sidsvold, nr 146, Christen Skinnerstuen, vilkaarsmand, 48 skilling skatt.
Akershus fylke, Formueskatt 1789 nr. 61 (1789-1789), Dokumentside, Side 154
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/rk10101506100154
Andre på stedet: Halvor Enersen, Bonde 3rd 48sk, Engebret Gulbrandsen, Bonde 4rd
(Amund Christensen finnes ikke nevnt i listene for Ullensaker, Nannestad eller Eidsvoll)


Avdød Christen Thorersen Sidsvold f 1719, d 1795, bg palmesøndag 29.03.1795 i Hovin
Akershus fylke, Ullensaker, Hovin i Ullensaker, Ministerialbok nr. I 11 (1777-1816), Døde og begravede 1795, Side 126
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20061103010121
og transkribert https://www.digitalarkivet.no/view/267/pg00000001644176

Var Christen og Jens Thordsen brødre? At de begge er eiere og brukere av Sessvoll tyder kanskje på det. I bygdebøkene for Nannestad er Jens omtalt, han var fra Arstun 1 på Ingelsrud, som han senere også eide og brukte, før det var han en tid bruker av Totner. Han var født ca 1723, men i bygdebøkene for Nannestad er det ikke nevnt noen eldre bror, Christen oppgis jo å være født i 1719. Det er heller ikke nevnt at Jens eide og brukte Sessvoll. Kan det være en annen Jens Thoresen på Ingulsrud, eller er bygdeboka mangelfull? I Ullensaker bygdebok 3, som det er lenke til ovenfor, er det flere ganger omtalt slekt fra Totner og Ingelsrud.

Nannestad bygdebok. 3 : Gardshistorie for Bjørke sokn
https://www.nb.no/items/042775e948d7a281b39e89a8447f86de?page=245&sear chText=nannestad%20bygdebok
Vestre Totner side 242

Nannestad bygdebok. 1 : Gardshistorie for Nannestad sokn
https://www.nb.no/items/5d9eec6b20ef1d3246b3d1d0491c15d9?page=787&sear chText=nannestad%20bygdebok
Ingulsrud, Arstun 1, side 785

Er det noen av dere som har opplysninger som kan hjelpe meg å finne spor?

 

Endret av Olaf Larsen
Lenke til kommentar
Del på andre sider

I denne tråden er det primært Amund Christensens opphav og liv jeg leter etter. Vi er jo så heldige å ha tilgang til mange vesentlige dokumenter på nett, noe bygdebokforfatterne for Ullensaker og Nannestad ikke hadde. Det kommer nok omfattende revisjoner av disse bygdebøkene med tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.