Gå til innhold
Arkivverket

Alf Maria AMBLE - 03.02.1909 død 13.07.1950


Tommy Natedal
 Del

Recommended Posts

Hei, søker opplysninger rundt denne karen.

 

Alf Maria Amble ble født 03.02.1909 på Hvaler, men bortsatt i pleie i Stjørdal, mens hans foreldre, løytnant Ole Amble (f. 1877) og Anna Christiansen (f. 1884) reiste til USA i 1909. Det er en merkelig beslutning. Iflg. Rettspapirene om plakatklistringsaksjonen i 1938 som ligger ved landssviksaken, var det Vergerådet som traff denne beslutningen. Hvorfor!? Amble ble bortsatt av Vergerådet i Trondheim.  Mye tyder på at Alf Maria Amble ble utsatt for barnemishandling. I den sterkt selvbiografiske krimromanen "Ti kjennes for rett", fremstiller han det som  at det er moren. Men hvis han ble satt bort som nesten nyfødt og deretter ikke bodde hos andre enn ulike pleieforeldre i Stjørdal, når skjedde det? Var det pleiemor som plaget ham?  Han gikk også på Stabells pensjonatskole i Stjørdal.

 

Er det mulig å finne vergerådssak om ham fra Vergerådet i Trondheim og er det mulig å finne ut av hvilke pleieforeldre han har hatt i barndommen? Er det mulig å finne ut hvilke pleieforeldre han har vært bosatt med i ulike tidspunkter?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vergerådet (seinere kalt barnevernet) var kommunalt, så da vil jeg tro at disse opplysningene kan finnes i Trondheim byarkiv eller hos IKA Trøndelag (IKA = interkommunalt arkiv). 

https://www.arkivsenteret.no/nyveileder/personopplysninger/barndom/

https://www.arkivsenteret.no/nyveileder/personopplysninger/barndom/barnevern-og-fosterhjem/

 

Hvis du skroller deg litt nedover på siden, finner du opplysninger om barnevernet før 1953 - det vil si om vergerådene.

 

Her er lenke til katalogen for Trondheim kommune, vergerådet på Arkivportalen: https://www.arkivportalen.no/entity/no-TRKO_arkiv_000000017678?ins=TRKO. Hvis du legger markøren over arkivskapet til venstre, blir feltet farget og du får opp to ikoner til høyre. Det ene er ikon for pdf. Da kan du laste ned katalogen som en pdf-fil.

 

Opplysninger om barnevern har en sperrefrist på 100 år.

Endret av Grethe Flood
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette må være Ole Amble som ankommer New York 22.12.1909. FT1909 oppgir Moskenes som fødested, i passasjerprotokollen er fødested Lofoten.

 

New York, U.S., Arriving Passenger and Crew Lists (including Castle Garden and Ellis Island), 1820-1957 - Ancestry.com

 

image.png.65509c7abbc7ebbc957909af390ce1a2.png

 

image.thumb.png.29f917fefff5746de11809736f88c891.png

 

 

Ole er gift, army engineer og endelig reisemål er New York. Jeg finner imidlertid ikke konen Anna her, det ser ut til at Ole reiser alene. Hvor sikker er du på at Anna også reiste til USA? Har du en kilde på dette? Kanskje bodde Alf i Norge med moren en stund før vergerådet ble koblet inn?

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her har vi nok Anna, hun ankom USA 23.04.1910, altså et par måneder etter ektemann Ole. Hun reiser uten Alf.

 

New York, U.S., Arriving Passenger and Crew Lists (including Castle Garden and Ellis Island), 1820-1957 - Ancestry.com

 

image.png.c966da0378d33712e56574c69498a5b3.png

 

image.thumb.png.8c3484306e610beb71dcd340a672be2b.png

 

 

 

 

 

 

 

 

Endret av Frank Marton Pedersen
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.