Gå til innhold
Arkivverket

To nøtter fra Rakkestad - Oloug Olsdatter og Oloug Olsdatter


Snorre
 Del

Recommended Posts

God formiddag. Iflg. FT 1801 bor det to Oloug Olsdatter på Julsrud i Rakkestad. Den ene Oloug Olsdatter er født ultimo 1786 eller primo 1787 (sannsynligvis født i januar 1787 og døpt i februar) og er datter av Ole Olsen f.ca. 1755 og Kirsti (Chirsti) Halvorsdatter f.ca. 1765. De ser ut til å ha bodd på Julsrud også når Oloug blir født.

Den andre Oloug Olsdatter er datter av Ole Svendsen og Ragnhild Jensdatter. De er ikke bosatt på Julsrud når deres datter blir født i april 1786. En av de to Olouger gifter seg med Svend Evensen, Rakkestad i 1817. Den andre Oloug gifter seg med Ole Olsen Svendsbye fra Aremark i 1810 og flytter dit og stifter familie der. Er det noen som vet om det er Ole og Kirstis datter som blir i Rakkestad eller om det er Ole og Ragnhilds datter som blir der eller omvendt? Takknemlig for all hjelp.

Endret av Snorre
Lenke til kommentar
Del på andre sider

17 minutes ago, Anne Tonby said:

Skiftekortet etter Enken Kirsti Halvorsdt på Julsrud i Rakkestad. Her står det at datteren Olaug er enke etter Ole Olsen Sundby i Aremark

Østfold fylke, Rakkestad, Skiftekort (1667-1829), Skifteprotokollside, Side 2843
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/sk11216062205221

 

I originaldokumentet står det nok Ole Olsen Svendsbye, ikke Sundbye. Øverst her

 

SAO, Rakkestad sorenskriveri, H/Hc/Hca/L0003: Skifteregistreringsprotokoller, 1849-1861, s. 2b-3a
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/sk10051004211027
 

Endret av Matthias Kolberg
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Velkommen til forumet, Snorre. Klarer du å få endret navnet ditt på forumet så det står fult navn, slik reglene krever? Bare spør hvis de ter vanskelig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.