Gå til innhold
Arkivverket

«Faderens andet» leiermål, Hadeland


Sigmund Steinsbø
 Del

Recommended Posts

I kyrkjeboka for Gran 1880, finn ein døypt Kirsti (nr. 29), - mor er enke Kersti Nilsdtr., og far ungkar og inderst Ole Iversen.

 

Lenke: https://www.digitalarkivet.no/kb20070117340113

 

Kersti Nilsdtr. emigrerte til USA nokre år etterpå.

 

Eit tipp-oldebarn av Kersti, - fødd 1964, blei adoptert bort straks etter fødselen.

 

I alle tilgjengelige slektstre står ektemannen til Kersti Nilsdtr. som far til Kirsti.

 

Dette stemmer ikkje, så spørsmålet er kven denne Ole Iversen er. Kjenner nokon til første leiermålet?

 

Sjølv deler eg litt dna med etterkomarar etter Kirsti, så spørsmålet for meg er om dette felles DNAet passerer gjennom Kersti eller Ole.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ole Iversen Alm fra Gran på Hadeland får en datter Birgit i 1854 i Hemsedal

Buskerud fylke, Gol, Hemsedal i Gol, Ministerialbok nr. I 2 (1837-1863), Fødte og døpte 1854, Side 158-159
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20061115040262

 

Ole Iversen i ft 1875

https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01052101002253

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei Hans,

 

eg legg ved eit utklipp frå samlinga til Randi Bjørvik, som viser giftermålet til ekteparet. Eg er ikkje kjend med gardane på Gran, men ser Sylling er nemd i 1865 teljinga.

 

image.thumb.png.ab9cfc9a552841ead130ab9f71aa4d13.png

Lenke til kommentar
Del på andre sider

OK, har denne + kirkebøkene på data.  Fant bare ikke ut når de var gift og når ektemannen døde.   Det står jo tydelig at hun er enke da jenla ble født uekte så slektstavler som oppgir ektemannen som af er jo helt feil. Dersom ikke han rakk å lage barnet og døde før jenta ble født... Anders Christiansens dødsfall beviser jo at tavlen er feil.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.