Gå til innhold
Arkivverket

Fengslet: Ulovlig gitt seg ut for å være håndverker?


Johan Stenslie
 Del

Recommended Posts

Jeg fant en fengselsjournal for Steffen Einarsen Rongved som uttalte at årsaken til at han ble fengslet var fordi han ulovlig hadde gitt seg ut for å være håndverker. For dette fikk han en bot på 5 tilbud. Siden han ikke har betalt boten, måtte han sone. Han ble fengslet i Bergen distriktsfengsel 18. desember 1865 og løslatt 21. desember samme år.
 

Jeg er forvirret over hvorfor Steffen ville ha blitt fengslet fordi han utga seg for å være håndverker da han hadde vært snedkersvend i Bergen i 10 år før han ble fengslet.

Måtte han registrere seg for å være snekker, og fordi han ikke gjorde det, ble han bøtelagt? Hvis du har informasjon vil jeg være takknemlig.

Her er en av mange kilder som angir Steffen som snedkersvend mange år før fengslingen:
https://www.digitalarkivet.no/en/view/327/pv00000009339304

Fangeprotokoll Bergen 1865.JPG

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom han var svenn og framstilte seg som meister eller tok på seg oppdrag som kravde oversyn av ein mester, var det brot på lovverket. Via denne lenka finn du sikkert noe nyttig: https://www.nb.no/search?q="ulovlig haandværksdrift "

PS. Mulkt på "5 tilbud" er vel ein glipp: Spesiedaler står det vel (forkorta).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk!

Vet du hvor mye 5 spesiedaler ville være i dag eller noe jeg kan sammenligne det med? Ville det dreie seg som en måneds lønn?


Jeg brukte en priskalkulator som sa at den ville være 1 506,64 NOK i dag. Høres det riktig ut?

 

https://www.norges-bank.no/en/topics/Statistics/Price-calculator-/

Endret av Johan Stenslie
Lenke til kommentar
Del på andre sider

26 minutter siden, Johan Stenslie skrev:

Jeg brukte en priskalkulator som sa at den ville være 1 506,64 NOK i dag. Høres det riktig ut?

 

Eg kjem fram til det same. Dessverre har eg ikkje kunnskap om kva ei månadsløn for t.d. ein snekker ville vera i 1860-åra, eller kor langt 5 Spd ville rekka. Kanskje andre kan hjelpa?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.