Gå til innhold
Arkivverket

Musketer Peder Andersen (f. 1828 i Luster) søker etter mer informasjon om å være soldat


Johan Stenslie
 Del

Recommended Posts

Musketer Peder Andersen Ovrebøe (f. 17 Nov 1828 i Luster - d. 1 Aug 1881 i Bergen)

 

SPØRSMÅL 1:

Jeg vet at Peder Andersen Øvrebøe var musketer/soldat fra 1853-1858 (han tjenestegjorde trolig lenger). Er det noen måte for meg å vite om han noen gang hadde vært engasjert i kamp eller utplassert?

 

LENKER:

Jeg har lagt ved alle kildene som beskriver ham som en musketer/soldat

(17 Jul 1853) https://www.digitalarkivet.no/en/view/327/pv00000000948139 

(15 Apr 1855) https://www.digitalarkivet.no/en/view/255/pd00000007456891 

(16 Apr 1858) https://www.digitalarkivet.no/en/view/255/pd00000007564761

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 11.11.2021 den 20.18, Johan Stenslie skrev:

Er det noen måte for meg å vite om han noen gang hadde vært engasjert i kamp eller utplassert?

 

Han var antakeleg knytta til den Bergenhusiske brigade. https://no.wikipedia.org/wiki/Bergenhus_regiment

 

Generelt historisk bakgrunnsstoff:

 

https://www.arkivverket.no/dokumentasjon/militaertjeneste-og-dekorasjoner/militaere-ruller

 

 

"Det norske forsvarets eneste operative erfaring utenfor landets grenser under unionstiden med Sverige var som våpenhvilevakt under Den slesvigske krig fra 1848 til 1850 og den dansk-tyske krig i 1864.", sitat frå: https://snl.no/Norsk_forsvarshistorie#-Fra_1814_til_1880

 

"På 1840- og 1850-tallet ble det gjennomført flere norsk-svenske fellesøvelser for å styrke den samlede forsvarsevnen mot angrep fra øst." ... "Hærstyrker ble ikke bare brukt i militær strid eller mot ytre fiender; de ble også satt inn blant annet for å slå ned bonde- og arbeideruro, inklusive Thranebevegelsen i 1850-årene.", sitat frå https://snl.no/Hærens_historie,

 

Ved Statsarkivet i Bergen finst arkivet etter Bergenhusiske infanteribrigade som eg antar = Bergenhusiske Brigade

image.thumb.png.524c65b2ff6dca5a8a463adc953006b4.png

 

"I- Listebøker" er, vil eg anta, lister over mannskapar, og ettrsom desse startar i 1893 er vel eldre lister der musketeren "din" event. skulle stå, tapt, eller i alle fall ikkje i dette arkivet.

  • Takk 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk Richard. Dette er veldig nyttig. Et annet spørsmål, siden Peder aldri ble oppført som soldat/musketer etter 1858 (han ble oppført som murer etter det) kan jeg anta at hans militærtjeneste tok slutt rundt den tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

43 minutter siden, Johan Stenslie skrev:

kan jeg anta at hans militærtjeneste tok slutt rundt den tiden.

 

Enig med deg!

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du har kanskje dette, frå ''Gards- og ættesoge for Luster kommune'' av Lars E. Øyane . Utg. Luster kommune. Gaupne. 1991, s. 445:

 

image.png.3930a9789ec53b735f328edf36b6e54f.png

  • Takk 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når det står at Marta Knutsdtr er frå Teigland i Hamre - så er det nok rett å seia det slik.Men skal du til å leita i bygdebøker, så må du til Åsane. Teigland ligg i Åsane som den gongen høyrde til Hamre prestegjeld  og Hamre kommune.

I bydeboka står det at ho fekk dottera Kristine Bergitte utanfor ekteskap med ungkar og snekkersvenn Steffen Monsen Greve fødd 1815 frå Sandviken. To år seinare giftar dei seg. Born:

Kristine Bergitte fødd 1838 og Mons Johan fødd 1840 i Bergen.

Åsane i fortid og nåtid - Kenneth Bratland - Bodoni Forlag 2009 - side 32

 

Marta nr 19:

SAB, Hamre sokneprestembete, H/Ha/Haa/Haaa/L0010: Ministerialbok nr. A 10, 1816-1826, s. 4
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20050826040652

 

 

Endret av Jostein Stokke
  • Takk 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 hours ago, Richard Johan Natvig said:

Du har kanskje dette, frå ''Gards- og ættesoge for Luster kommune'' av Lars E. Øyane . Utg. Luster kommune. Gaupne. 1991, s. 445:

Nei, jeg har ikke sett gjennom den kilden. Det meste av informasjonen er jeg kjent med, men det er noen nye ting her. Jeg setter stor pris på informasjonen. Tusen takk!

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

19 hours ago, Johan Stenslie said:

Tusen takk Jostein for utrolig nyttig informasjonen!

 

Men likevel - eg er litt uviss her.

 

I Gards- og ættesoga for Luster står det at Marta Knutsdtr er fødd 2. august 1816.

Eg har funne ho på denne datoen i kyrkjeboka - med dei same foreldra som står i Luster-boka. Og det står  tydeleg her at ho er døypt i Aasenes Sogn = Åsane.

 

Men så skriv Kenneth Bratland at ho får born med Steffen Monsen Greve og at ho gifter seg med han i 1840 - og det er dokumentert med far Knud Johannesen Teigland.

Og i Lusterboka (av Lars E Øyane) står det at ho får barn med Einer Holme - dottera er fødd 7. sept 1849. Her nr 94:

SAB, Korskirken sokneprestembete, H/Hab: Klokkerbok nr. B 2, 1847-1853, s. 146
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20070321670494

 

Eg meiner det står Pige Marta Knudsatter?

 

Og då ho gifta seg med Peder her (17 Jul 1853) https://www.digitalarkivet.no/en/view/327/pv00000000948139  så står det Pigen.

Det burde vel ha stått noko anna når ho hadde vore gift før?

 

Og så har vi Enkemand og snekkersvenn Steffen Monsen Greve som gifter seg her i 1852:

https://www.digitalarkivet.no/view/327/pv00000000783283

 

Er det nokon av bygdebokforfattarane som tar feil her tru?

 

Bygdeboka Åsane - i fortid og nåtid, er berre tilgjengeleg etter bestemte vilkår i Nasjonalbiblioteket.

Men eg har ho i bokhylla mi.

 

Og her står det om borna - 7 stykker - Marta var nr 2: Marta f. 1816, d. før 1845, g. 1840 med Steffen Monsen Greve, f. 1815.

 

Dei budde ei tid på Teigland - og der står det som eg har referert tidlegare.

 

Men igjen - ho hadde ei eldre søster som også heitte Marta - fødd 1812 men død 1842 (iflgj bygdeboka). Bst Bergen.

Ho er her - venstre side - venstre spalte - heilt nederst:

SAB, Hamre sokneprestembete, H/Ha/Haa/Haaa/L0009: Ministerialbok nr. A 9, 1805-1815, s. 31
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20050826040619

 

????Når det elles står at Marta (1816) er død før 1845, kan det vera fordi ho ikkje står i skiftet etter faren som døydde i 1844????

 

 

 

Endret av Jostein Stokke
  • Takk 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 hours ago, Jostein Stokke said:

Men likevel - eg er litt uviss her.

Hmmm dette er veldig interessant. Det ser ut som jeg har litt av et puslespill å jobbe med. Jeg prøver å løse noen mysterier fra en annen gren av familien akkurat nå, men jeg lagrer all denne informasjonen slik at jeg kan se den på nytt når jeg har tid! Jeg setter stor pris på hjelpen.

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.