Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Tyding av anmerkning


Recommended Posts

Litt pirk, ja jeg er enig i at det skal sikkert være Op, men som det er skrevet i kirkeboken med en løkke til venstre er det som en g.

Bilde til høyre viser slutten av etternavn med -berg skrevet like ved.

 

 

g.JPG.97753dbdb056cae8b32e6ac2ead639e4.JPGberg.JPG.1654a3e548773aec486e5778656c5d4e.JPG

 

9 minutes ago, Even Stormoen said:

Har haft Kopperne. Altså ikke vaksinert

 

Jeg utelukket den muligheten, da det var så mange som hadde samme kommentar.

Av sannsynlighet trodde jeg ikke at så mange kunne ha hatt kopper. 🙂

24 minutes ago, Even Stormoen said:

Altså ikke vaksinert

 

Jeg var nesten sikker på at alle måtte være vaksinert mot kopper for å bli konfirmert etc. 

 

 

https://www.norgeshistorie.no/grunnlov-og-ny-union/1373-koppevaksinasjon-vellykket-forebyggende-medisin.html

Norge tidlig ute

Jenners metode ble fort kjent. Allerede i 1801 foretok stabskirurgen Magnus Andreas Thulstrup den første kjente vaksinasjonen her i Norge. Fra 1810 var koppevaksinasjon blitt obligatorisk. Uten koppeattest kunne man verken bli konfirmert eller gift.

Dette blir litt på sidelinjen til spm., men jeg tviler på at så mange hadde hatt kopper, sykdommen var ikke så utbredt i Norge.

 

Og fikk man kopper kunne man nesten bli "utstøtt" fra bygda, det ble vel tatt opp i ett av TV-programmene "Hvem tror du at du er?"

 

Kopper og vaccination i Norge : Malm, Ole Olsen, 1854-1917 : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

 

kopper3.JPG.b57797f19f69865bc1facb7ae982683d.JPG

 

Men jeg må si at det har vært en stor fremgang i vaksinasjonstempoet i sammenligning med dagens vaksinasjon mot Covid-19

 

kopper2.JPG.4c191cbaa7dccd0b462cc78377ead9a0.JPG

 

begge klipp fra overnevnte bok.

25 minutter siden, Oddgeir Fossli skrev:

jeg tviler på at så mange hadde hatt kopper, sykdommen var ikke så utbredt i Norge

 

Her forholder jeg meg kun til det som ‹stend i bokji›. Og der står det mengder med varianter av Haft de naturlige Kopper.

Som også var utgangspunktet for det opprinnelige tydespøsmålet. Hvis du mener presten roter/lyver, får du nesten ta det opp med ham . . . 😉

 

Mvh

  • Liker 1

Mange ganger skulle jeg ønsket å ha hatt en tidsmaskin, slik jeg kunne ha gjort det 🙂

 

Da skulle jeg også ha fortalt at det er flere som diskuterer hans utydelige handskrift over 200 år etter hans inførsel på noe som heter internet hvor man sitter i sitt hjem på flere steder i norge og ser på bilder av hans kirkebok. 🙂

 

 

9 timer siden, Oddgeir Fossli skrev:

Litt pirk, ja jeg er enig i at det skal sikkert være Op, men som det er skrevet i kirkeboken med en løkke til venstre er det som en g.

Bilde til høyre viser slutten av etternavn med -berg skrevet like ved.

 

Du samanliknar epler og bananar; eller gostisk og latinsk handskrift. Danske ord (som "Opførsel" og "Kopperne") med gotiske bokstavar og namn (som "Ramberg") og latinske ord (her er "vaccineret" oppfatta som latin) med latinsk skrift.

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.