Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Recommended Posts

Hei

 

Lurte på om det finnes noen opplysninger rundt en direkte ane fra min slekt som viser seg å ha vært på Fredrikstad Slaveri og endte sine dager der.

 

Navnet var Hallvard Ånundsson Brottveit, født 1781 og døde 19 august 1834 på Lazarettet i Fredrikstad i følge kirkeboka (link: https://media.digitalarkivet.no/view/7451/37824/50, slave nr 29, skrevet inn som "Halvor Aanonsen", men det er riktig person).

 

Hadde vært veldig spennende om det fantes noe som helst mer informasjon rundt han spesielt i hans tid der og om noe står beskrevet rundt sykdom som førte til dødsfall. Han skal ha dødd av kolera ifølge info funnet i ættebok og annen litteratur fra hjemstedet.

 

Det ville også være interessant å vite mer generelt om fangene og forholdene der på den tiden.

 

mvh Hilde

 

 

Endret av Hilde Quarsten
la til litt mer detaljinfo + link til kirkebok

På arkivportalen finner du katalogen for Fredrikstad festnings slaveri og arbeidsanstalt:

https://arkivportalen.no/entity/no-a1450-02000000001635?ins=SAO

 

Vi gjør ikke oppslagene for deg, men du er velkommen til Arkivverkets lesesal i Oslo for å gjøre egne oppslag i materialet!

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.