Gå til innhold
Arkivverket

Hjelp! Noen som kan hjelpe meg med et problem?


Thorbjørn Jensen
 Del

Recommended Posts

Hjelp!
Noen som kan hjelpe meg med et problem? Jeg gikk ut ifra at Andreas Johannesen Bølstad f. 1765 og døpt 18-11-1766 var sønn av Peder O. på Bølstad, men stusset alltid over etternavnet til Andreas, han skulle egentlig het Pedersen. Dette dreier 
seg altså om Andreas og hans mor Aase Andersdtr. Bølstad f. 1737. Aase var gift med Peder Olsen Bølstad og levde på gården Vines i Såner, Vestby.
I følge bygdeboken står Andreas oppført som sønn av Peder, men fant ut senere at Andreas var stesønn i følge skiftet etter Peder O. i 1799.
Nå er spørsmålet og problemet mitt, hvor kom Aase Andersdtr. fra før giftermålet med Peder og hvem er far til Andreas? Jeg har lett i omtrent alle kirkebøker fra områdene rundt i Akershus og Østfold, men ikke funnet noe. Alle tips mottas med stor takk!  Mvh. Thorbjørn Jensen

Endret av Th.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg antar at det er dette Berit tenker på:

"Endre visningsnavn. For å delta i debattene krever vi at alle opptrer med fullt navn. Det bidrar til å holde diskusjonene seriøse. Her får du vite hvordan du endrer visningsnavnet ditt."

https://www.digitalarkivet.no/content/1144/endre-visningsnavn

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aase Andersdatter Bølstad og sønnen Andreas Johannessen bor i

Hølen i 1801

https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01058212002303

 

Det må være samme pige Aase Andersdatter som gifter seg med Peder Bølstad 14.1.1794, begge «af Hølen».

Høyre side, litt over midten:
Vestby prestekontor Kirkebøker, SAO/A-10893/F/Fa/L0003: Ministerialbok nr. I 3, 1779-1796, s. 329-330
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20061025060107
 

Han er åpenbart ikke Andreas’ far, og ettersom hun var pige i 1794 og angitt ved FT1801 som enke etter første ekteskap, må Andreas være født utenfor ekteskap.

 

 

Ettersom de bor i Hølen, er det naturlig å lete etter Aases opphav der og det er en mulig kandidat, Aase datter av Anders Hansen Ougerud (Auerud ved Hølen) som er døpt skjærtorsdag (Festo viridium) i 1731, altså 22. mars. Alderen stemmer ikke helt med FT1801, men det er ikke helt urimelig.

Øverst til venstre

Vestby prestekontor Kirkebøker, SAO/A-10893/F/Fa/L0001.b: Ministerialbok nr. I 1B, 1714-1759, s. 194
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20061025050323

 

 

Endret av Matthias Kolberg
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser nå at Aase Andersdatter fra Helgemyren under Ougerud dør 16 år gammel 2.7.1748, så da er hun utelukket.

Høyre side

Vestby prestekontor Kirkebøker, SAO/A-10893/F/Fa/L0001.b: Ministerialbok nr. I 1B, 1714-1759, s. 348
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/kb20061025050482
 

Endret av Matthias Kolberg
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for svar! Alt du nevner der er i boks, men som sagt problemet med Aase og Andreas er at jeg ikke finner dem i nærliggende eller fjerntliggende områder. Kan de ha kommet langveisfra? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Matthias Kolberg skrev:

Hvor har du opplysning om Andreas’ dåpsdato fra?

 

2 timer siden, Thorbjørn Jensen skrev:

Det husker jeg ikke, skal sjekke!

 

Det er vel ei forveksling med "Peder Feldbereders Søn fra Hølen / Anders /", som ble døpt 18. november 1766: https://www.digitalarkivet.no/kb20061025050617

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Peder Feldbereders (kone) heter Kirsten står det ved introduksjonen lenger ned på siden, så dåpen i Vestby den 18.11.1766 involverer nok ingen av de etterlyste personene.

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei, feilen var at jeg trodde Peder feltbereder var den samme som Peder O. Bølstad, iom at i bygdeboken omtales P.O.B også som feltbereder, om jeg ikke husker feil. Jeg ser jeg har rettet opp dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.