Gå til innhold
Nasjonalarkivet

Ole Pedersen Østby og Anne Erichsdatter Sørsten, Rydningsfolk fra Østerdalen til Bardu


Recommended Posts

Hei!  ☺️

 

For ikke så lenge siden fant jeg ut gjennom Geni, at andre slektsforskere har funnet ut at Ole Pedersen Østby og Anne Erichdatter Sørsten, opprinnelig fra Tynset-området, og som er mine 3-tippoldeforeldre, kom fra Østerdalen, til Bardu i 1791. Disse var 1 av 7 familier som fikk kolonisere Bardu i Troms, av fogd Holmboe.

Jeg ble ganske overrasket over disse opplysninger, og det ser ut til at ingen i familien vår har har visst om dette tidligere, det har vært et mysterium hvor denne grenen av familien hadde sitt opphav. Så dette er kjempespennende!

Det som jeg syns er litt spesielt med dette, er at jeg selv har visst litt om denne koloniseringen i over 30 år, på grunn av at jeg har barn med direkte etterkommere av de to familiene som ble igjen i Bardu, Jon Simonsen Kalbækken, og Ole Olsen Brandvold Eggen's, datter Marit Olsdatter (Kalbækken, Eggen). 

Ser ut til at også en søster av Anne Erichsdatter,  - Kirsti Erichsdatter, gift med Simon Olsen Neset, kom nordover samtidig med disse, og de ble også en av de utvalgte familier til koloniseringen.

Jeg ser videre av det som er skrevet på geni, at både mine forfedre, ikke blir lenge i Bardu.  Men jeg har ikke funnet noen årsak til hvorfor de drar, eller hvor lenge de var i Østerdalen i Bardu før de drar videre til Senja (og Sørreisa). 

Det jeg svært gjerne ønsker å få kjennskap til, er om disse familiene har noe slektsforhold fra tiden før de kom til Bardu? Og om noen vet noe mer, hvorfor de dro, ja, alt av opplysninger tas i mot med stor takknemlighet 🤗

For ordens skyld: 

 

Det er vel Ole og Anne som har datteren Marit til dåpen i Tynset i oktober 1789:

https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:NH23-CLB

Hedmark fylke, Tynset i Tynset, Ministerialbok nr. 13 (1784-1790), Kronologisk liste 1789, Side 22-23

https://media.digitalarkivet.no/view/6066/12

 

Erich, 1784

https://media.digitalarkivet.no/view/6066/1

 

Endret av Grethe Flood
  • Liker 1

Kan dette være Simon og Kirsti som har sønnen Erich til dåpen i Tynset i 1787?

https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:NH23-H86

Hedmark fylke, Tynset i Tynset, Ministerialbok nr. 13 (1784-1790), Kronologisk liste 1787, Side 12-13
https://media.digitalarkivet.no/view/6066/7

 

Sigri, 1790

https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:NH23-FCM

Hedmark fylke, Tynset i Tynset, Ministerialbok nr. 13 (1784-1790), Kronologisk liste 1790, Side 24-25
https://media.digitalarkivet.no/view/6066/13

 

Ole Pedersen og Anne Eriksdatter hadde også en datter Segri, som døde i 1787:

Hedmark fylke, Tynset i Tynset, Ministerialbok nr. 13 (1784-1790), Kronologisk liste 1787, Side 14-15
https://media.digitalarkivet.no/view/6066/8

 

Endret av Grethe Flood
  • Liker 1
5 timer siden, Jostein Stokke skrev:

Teksten i den siste linken har jeg ikke lest før, før nå 😊 Tusen takk! Litt synd at det ikke sto når Ole Pedersen med familie dro fra Bardu. Ser at Simen Olsen med familie drar til Sørreisa i 1795, og det er samme året som Ole Pedersen Østby dør. De kan vel ha dratt til Senja dette året, ser ut til at han dør i september 1795, men har ikke fått bekreftet at det stemmer.

5 timer siden, Grethe Flood skrev:

Er dette Simon og Kirsti på Tranøy i FT1801?

https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01058496000785

 

 

Ja det kan se ut som at det er de samme 😊 Ser at det står boplass "Storvandet" og det tror jeg er på Senja. Må se om jeg finner mer ut av det. Om det stemmer, så er det ikke så langt unna der hennes søster slår seg ned etter at de drar fra Bardu.

https://media.digitalarkivet.no/view/25029/23  Skifte etter Ole Pedersen Østby

 

https://media.digitalarkivet.no/view/25033/461 Skifte etter Ane Erichsdatter 

 

Om noen ønsker å hjelpe meg med transkribering av disse, - er elendig på å lese gammel skrift, selv etter mange års prøvelse skal det mye til for at jeg klarer det 😅

Endret av Maria P. Jørgensen

Det er neppe Storvantet på Senja, men Storvandet i Sørreisa, det som i dag kalles Reisavatnet.  Sørreisa ble utskilt fra Tranøy i 1886.  Ser du på Storvandet i 1801 og gårdene som nevnes foran og etter Storvandet, ligger alle i Sørreisa.  Fra Bardu var det kort og grei vei ned til Sørreisa.

  • Liker 1
29 minutter siden, Alvin Andreassen skrev:

Det er neppe Storvantet på Senja, men Storvandet i Sørreisa, det som i dag kalles Reisavatnet.  Sørreisa ble utskilt fra Tranøy i 1886.  Ser du på Storvandet i 1801 og gårdene som nevnes foran og etter Storvandet, ligger alle i Sørreisa.  Fra Bardu var det kort og grei vei ned til Sørreisa.

Ja du kan ha rett i det 😊 Ble bare litt usikker siden det finnes et vann på Senja som heter det, og ikke ligger så langt unna der hennes søster bosatte seg. Het Reisavannet tidligere Storvandet?

Tror jeg har sett en kobling nå, mellom noen av de familiene som fikk bosette seg i Østerdalen, Bardu ved første innvandring. Stoler dog ikke helt på verken bygdebøker eller geni, men det kan se ut som at Simen Olsen Østby (gift med Kiersti Erichdatter), -  var bror til Sigrid Olsdatter, første kone til Jon Simonsen Kaldbækken. Noen som har mulighet til å verifisere det for meg?  

Du har vel sette denne før, men legger denne tråden inn - for ordens skyld:

https://slektogdata.no/slektsforum/viewtopic.php?t=130702

 

Vet ikke om den gir så mye svar på slektskapsforhold mellom folkene dine fra Tynset. Tråden er fra 2006, så det er nok en og annen lenke her, som ikke funker lenger. I tråden står det i alle fall følgende:

 

"Kirstis foreldre er Erik Tollefsen 1710-1773 far Sørsten Østre og
Kari Simensdatter 1717-1771 fra Baugen i Alvdal.". 

Endret av Grethe Flood
  • Liker 1

Skifte(kort) - Kalbækken 1762 - avdøde Simen Estensen - enke Anne Jonsdatter - foreldrene til Jon Simonsen? 

Hedmark fylke, Solør og Østerdalen, Skiftekort (1716-1774), Skifteprotokollside, Side 2747
https://media.digitalarkivet.no/view/39954/2747

Hedmark fylke, Solør og Østerdalen, Skiftekort (1716-1774), Skifteprotokollside, Side 2748

https://media.digitalarkivet.no/view/39954/2748

 

 

  • Liker 1

I 1776 har Jon Simensen datter Anne til dåpen i Tynset. Blant fadderne finner jeg Bersvend Olsen og Goro Olsdatter - på sistnevnte står det vel Østby:

Hedmark fylke, Tynset i Tynset, Ministerialbok nr. 8 (1767-1778), Kronologisk liste 1776, Side 162-163
https://media.digitalarkivet.no/view/9214/85

 

Kari, 1777

https://media.digitalarkivet.no/view/9214/97

 

 

  • Liker 1
12 hours ago, Maria P. Jørgensen said:

Het Reisavannet tidligere Storvandet?

I følge bygdeboka er det Andsvatnet som også omtales som Storvatnet.

Ole Hansen og Berit Hansdatter er omtalt der.

 

https://www.nb.no/items/URN:NBN:no-nb_digibok_2015081948160?page=178

 

Simon Olsen og Kirsti Eriksdatter bodde på Sørfossbogen

https://www.nb.no/items/URN:NBN:no-nb_digibok_2015081948160?page=256

Endret av Matthias Kolberg
  • Liker 1

Jeg har nok kommet litt på villstrå når det gjelder Ole Pedersen og Anne Eriksdatter.  Da de etter kort tid forlot Bardu, gikk veien til Laksefjord på Senja helt nord i Tranøy og vis â vis Finnsnes i Lenvik.  Her renner Lakselv ut fra de utallige vannene lenger inne.  Plassen kalte de Storelvmo, se begge skiftene.  Deres yngste barn sønnen Ole Andreas ble døpt i 1795, hjemmedøpt av faderen.  Dåpen ble konfirmert i Kirken og da ble moderen introdusert: Ole Pedersens Qv. af Tønset nu i Laxfjordbotten.  Datteren Marit ble konfirmert i 1806:  Født paa Tynseth 17 ar gml.  Hiemme hos stedfader Mons Olsen Laxfiord. Godt skussmål ved konfirmasjonen.  Skiftene i 1798 og 1809 viser at de bodde på gården Stormoen.  I 1801 bodde de sammen med to andre rydningsfolk på Laxelven.  I Jordavgiften 1802 nevnes under Uskyldlagte Jorder og Rydninger: Stormoen Ole Pedersens Enke.  Anne Eriksdatter giftet seg igjen i 1801 med Mons Olsen født ca. 1761 på nabogården Rubbestad.  Mons Overtok gården.  Han døde i 1846, Enkemannd og Lensmand.  Han hadde da flere år tidligere overlatt gården til stesønnene Peder Olsen løpenr. 155 med skyld 18 shilling og Erik Olsen løpenr. 156 med skyld 18 shilling. 

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.