Gå til innhold
Arkivverket

Hvor finne opplysninger om skillsmisse - Østfold tidlig 1800-tall


Jarleif Nordheim
 Del

Recommended Posts

Bakgrunn for spørsmålet er denne etterlysningen: https://forum.arkivverket.no/topic/333935-hvem-var-søren-andersen-holøs-gift-i-øymark-1802-og-hvor-havnet-han-og-hustru-dorthe-andersdtr-og-når-døde-de/#comment-2593419

 

Mannen gifter seg på ny i Rakkestad 24. nov 1814, og med denne anførsel:
"Brudgommen er frasepareret fra sin forrige hustru Dorte Anderdatter Giøvig, og har faaet Norges Statsraadsbevilling under 07. 10. 1814 tilat ingaae nyt Ægteskab."

Forrige ekteskap ble inngått i Aremark/Øymark i 1802.

Mitt spørsmål er hvor jeg kan finne opplysninger om skillsmissen? Ble noe skrevet i kirkebok - eller i Sorenskriverens protokoll?
Noen som har erfaring med slikt?

 

Vh Jarleif

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.