Gå til innhold
Arkivverket

SFJ Schougaard/Skougaard Oluff og Søffren


Tor Kvien
 Del

Recommended Posts

En lensmann, Oluf Schougaard,  er nevnt i ei skyldsetningssak i Jutdal i 1590 i Eid i Nordfjord der landsskylda for Jutdal ble fastsatt til ½ løp smør og 1 geiteskinn i leiding.
Lensmann Oluf Skougaard og Rasmus Løken hadde skrevet klage i forbindelse med en sak mellom futen Kristoffer Pepler og prost Morten Pedersen, sogneprest i Innvik.

Dette er det eneste som er nevnt om Oluff Skougaard.

På gården Setre i Eid er det en bruker ved navn Søffren som betaler landskatt i 1603

https://www.digitalarkivet.no/rk20080827650295

I den gamle bygdeboka er han kalt Søren Olson Setre.

I Butiende og fiskemanntallet 1617-1618 er han skrevet som Søffren Skougaard

https://www.digitalarkivet.no/rk20080828650619

og i dito 1618-1619 som Søffren Schougaard

I Utlikning av garnisonsskatt 1626 er han kalt Søffren Oelsenn Øffuersetter. Jeg har fått opplyst at Øvre Seter, eller Setrebakken var tiltenkt som skrivergard, men tapte for Løken pga. rasfare.

Det virker naturlig at denne Søffren Skougaard var sønn til lensmannen, Oluff Skougaard.  Søren er sist gang nevnt i skattelistene på midten av 1630-tallet.

 

Det står som nevnt svært lite om disse to i den gamle bygdeboka for Eid, så spørsmålet mitt er om noen har mer kjennskap til disse personene. Etternavnet Skougaard vitner om dansk opphav.


 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 uker senere...
  • 3 måneder senere...

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.