Gå til innhold
Arkivverket

Utdanning i Bergen på slutten av 1800-tallet


Mikkel Bjørge Madsen
 Del

Recommended Posts

Hei.

Michael Bernt Olsen (f. 1875) vokste opp på Nordnes i Bergen som sønn av en handelsmann og ble senere redaktør og sentral i en rekke kristne og avholdsorganisasjoner. Fra 1900 til 1904 var han også privatlærer i bl.a. regnskap og steilskrift.

I nekrologer og jubileumsannonser kommer det frem at han på et tidspunkt gikk på "latingymnasiet". Jeg vet verken hvor han har gått folkeskole, middelskole, eller gymnas. Dette er et stort hull i et ellers godt dokumentert liv. Har noen her peiling på hvilke skoler han kan ha gått på?

 

Wikipedia-side: https://no.wikipedia.org/wiki/Michael_B._Olsen

Folketelling, 1891: https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01052994038245

Privatlærer-annonse, 1900: https://www.nb.no/items/4cddab99edb59a41b7a409decb79488f?page=0&searchText=Michael

50-årsannonse, 1925: https://www.nb.no/items/c68119c121ba5d756f29a60627bab1d5?page=5&searchText="Michael

Lenke til kommentar
Del på andre sider

https://www.bergenbyarkiv.no/bergenbyleksikon/arkiv/category/utdanning-og-forskning/videregaende-skoler

 

Jeg søkte på "latingymnas" og fikk treff på Hambros skole, som ble opprettet i 1878. Her ble treårig latingymnas startet i 1885:

https://www.bergenbyarkiv.no/bergenbyleksikon/?s=latingymnas

 

Men dette er bare et eksempel. Som Ottar Eliassen sier, så kan du prøve Bergen Byarkiv. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg inn for å kommentere

Du vil kunne skrive en kommentar etter at du logger inn



Logg inn nå
 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.