Gå til innhold
Arkivverket

Branntakster i Stavanger mellom 1895 og 1905


Bente Borgen
 Del

Recommended Posts

Hei!

Jeg leter etter branntakst over et nybygget hus fra 1895/6 i Klinkenbergbakken 8 i Stavanger.

Er det noen som vet om det finnes noe søkemulighet for å begrense de skannede brannforsikringene til dette området (Kleven)? Eller må jeg bla meg gjennom alle ?

Blir gla for tips her 🙂

 

vh Bente Borgen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

 

Sjekker først i panteregisteret, men fant bare K-gaten i 1933-34 oversikten. https://media.digitalarkivet.no/view/88204/73 , så sjekker den i panteregisteret 3, side 53 . https://media.digitalarkivet.no/view/23608/54 Her står -bakken 8 med brannummer 500a/500b samt adresse Øvre Klevegt. 33a , et tidlig nummer som harmonerer dårlig med 1895/96, men ser det var måleforretning her i 1895. Du har kanskje sjekket panteregisteret allerede og har den informasjonen. Siden det ikke er et nytt brannummer (ca. 2300 og oppover) blir jobben litt større.

 

Da må du bla, og lete etter dette nummeret i margen, og da går det fort å bla igjennom de to protokollene fra denne perioden. (Og om byggeår er usikkert risikerer du å måtte gå fremover og bakover i tid…)

 

 

Men en enklere vei kan være å sjekke brannkontigenten i 1905 og se siste takstdato før det: https://media.digitalarkivet.no/view/88261/36 Her står 14/9-04 som er lettere å bla seg frem til i protokollen. Ser det står 500c også her.  https://media.digitalarkivet.no/view/88225/254 og der står siste takstdato 05/05-93 på a og b mens c står med 17/08-93. https://media.digitalarkivet.no/view/88221/25

 

Men 500 c er et nyoppført hus og står her (nederst til høyre) https://media.digitalarkivet.no/view/88220/202

Kanskje det du leter etter?

 

Endret av Roy-Petter Askim
  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for god hjelp Roy-Petter!

Nr. 8 er en el av brannummer 500a / Ø Klevegaten 33a. 

Det som ble en utfordring for meg var at det ble målt opp en tomt  til Klinkenbergbakken i 1895, men det ser ut som om den ble bebygget, men ikke solgt. I og med at den da tilhører hus 500 a i flere år, ble det vanskelig. Men nå tror jeg at jeg skal klare å nøste opp i dette. Takk igjen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

 

Jeg så det ble tinglyst en måleforretning fra 1895, men den tinglysningen sier ingenting om utskilling eller oppføring av nye bygg, så det er vel en ren grensegang.

Nr 6 nederst på v. side https://media.digitalarkivet.no/view/23539/270  . Den nevner også en oppmåling mellom 8 og 8a av 19/12-1894 som jeg ikke finner dagbokført.

 

Derimot forteller jo branntaksten fra 1893 at en bygning på 500a er revet, for å gi plass til 500c som omtales under oppføring og som begge da eies av Jacob Fjelde.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.