Gå til innhold
Arkivverket

Leirmålsbot.


Tangstad
 Del

Recommended Posts

Hei, jeg har en liste over uekte fødte barn mellom 1780  til år 1900- Er det mulig og få oversikt over hvor mye fedrene betalte i bidrag til barn født ca 1870 ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bidraget var vel delvis avhengig av barnefarens økonomiske forhold.  Å kreve inn barnebidraget  i eldre tider var ikke så enkelt, og svært ofte kokte det vekk.   

Det er et komplisert forhold du tar opp.  På nettet ligger en artikkel som tar opp disse forhold:  Farskapssaker-rettshistorisk gjennomgang.

De aller fleste av de uekte barna som ble født i nevnte periode forble nok hos barnemoderen og hennes familie og barnefaderen var ofte mer og mindre helt ute av bildet, jeg ser da bort fra de tilfellene hvor foreldrene ble gift.

Det er en forordning i 1763 om bidragsplikt til barnet fylte 10 år.  Så kom Christian V,s Norske lov av 1687 som bedret barnet og moderens rettsforhold.  Og endelig kom de Castbergske barnelover av 1915, som vel i hovedsak er gjeldende den dag i dag.

I eldre tider kunne barnefaderen stå frem på Tinget og lyse barnet i kull og kjønn.  Barnet fikk da m.a. arverett etter faderen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Før folketrygda, og før dei Castbergske lover i 1915, var ekteskap viktig for kvinner og særlig for barnet. Det var svært vanskelig for einslige ugifte mødre å samtidig passe barn og skaffe seg inntekter. Barn utafor ekteskap hadde ikkje arverett etter faren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

53 minutter siden, Torbjørn Igelkjøn skrev:

Måtte ein lyse barnet i kull og kjønn like til 1915?

for at det skulle få arv:  til og med 1916   - men farskap må aksepterast og formelt registrerast på eit vis etter det også.

for at det skulle få odel:  til og med 1974 (men til 2009, dersom barnet var fødd før 1917)

https://nn.wikipedia.org/wiki/Lysing_i_kull_og_kjønn

 

Frå ein gong på 1800-talet innebar vel tinglysing at ein møtte opp på eit kontor, ikkje at ein stod fram på bygdetinget.

Endret av Ivar S. Ertesvåg
  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

Du kan poste nå og registrere deg senere. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Ditt forrige innhold har blitt gjenopprettet .   Tøm tekstverktøy

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Del

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig Informasjon

Arkivverket bruker cookies (informasjonskapsler) på sine nettsider for å levere en bedre tjeneste. De brukes til bl.a. skjemaoppdateringer og innlogging. Bruk siden som normalt, eller lukk informasjonsboksen for å akseptere bruk av cookies.